Nově pražské čtvrtě rostou na brownfieldech i v okolí nádraží

(ČTK) – Výběr velkých developerských projektů v Praze (developerské společnosti Finep ve čtvrtek 9. ledna 2020 představila projekt v Praze na Opatově, kde společně s firmou Starochodovská postaví čtvrť Nový Opatov; abecedně):

Bubny Rozvojové území Bubny-Zátory, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, je jedním z velkých rozvojových území hlavního města, na kterém má vyrůst nová městská čtvrť. Na pozemku je stavební uzávěra. Od roku 2009 město zpracovává změnu územního plánu, která umožní výstavbu. Plán by mohl být změněn letos. Na území o rozloze 110 hektarů má v budoucnu žít 25.000 lidí.

Central park – Projekt společnosti CPP Development na pražském Žižkově nedaleko parku Parukářka tvoří deset věžových a několik terasových domů s 547 byty a nebytovými prostory. Stavby byly zkolaudované v letech 2008 a 2009.

Centrum Nového Žižkova – V místě areálu bývalého Telecomu v Praze na Žižkově má vyrůst zhruba 1000 bytů asi za šest miliard korun. Vítězný projekt navrhla architektka Eva Jiřičná. Developerem je společnost Central Group, která pozemek vlastní. Podle Jiřičné ani jedna z budov nepřesáhne 100 metrů.

Garden Towers – Projekt na Žižkově obsahuje pět osmnáctipatrových věží propojených šestipodlažním podstavcem se střešními zahradami. Společnost Central Group rezidenční projekt se 700 byty dokončila v roce 2016.

Masarykovo nádraží – Projekt společnosti Penta na výstavbu nové čtvrti v centru města je v současnosti v přípravné fázi. Projekt revitalizace pozemků v okolí Masarykova nádraží vychází z dílny architektonického ateliéru Zaha Hadid Architects. Měl by být realizován v několika etapách s plánovaným dokončením v letech 2022 až 2025 a nabídne až 100.000 m2 nových kancelářských ploch, obchodů a restaurací.

Nový Opatov – Developerská společnost Finep ve spolupráci s firmou Starochodovská postaví v Praze na Jižním Městě čtvrť Nový Opatov zhruba za pět miliard korun. Stavět by se mělo začít příští rok, dokončení je plánováno na rok 2026. Nová čtvrť u stejnojmenné stanice metra bude podle něj zahrnovat byty, kanceláře, obchodní plochy a veřejná prostranství včetně parku. V plánu je 414 bytů v osobním a družstevním vlastnictví, Finep počítá také s nájemním bydlením.

Rohanský ostrov – Loni v říjnu oznámil ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) Ondřej Boháč, že na Rohanském ostrově v Praze 8 vyroste 1750 nových bytů pro 3800 lidí a vzniknou tam pracovní příležitosti pro 5500 lidí. Výstavba podle něj začne letos, hlavní část se uskuteční v letech 2030 až 2040. Vzniknout tu má rovněž nová lávka pro pěší do Holešovic a park o rozloze přes 100.000 metrů čtverečních. V oblasti se již budují projekty Rohan City developerské společnosti Sekyra Group, Nová Invalidovna společnost Trigema či kancelářský areál Rustonka developera J&T Real Estate.

Smíchov City
– Rozsáhlou výstavbu v oblasti smíchovského nádraží plánuje Sekyra Group. Vzniknout zde má nové kancelářské, obchodní a rezidenční centrum. Celkem projekt Smíchov City zahrnuje 216.099 metrů čtverečních pozemků a má tam najít bydlení až 3300 lidí. Severní část, která bude začínat Na Knížecí a má sloužit zejména k bydlení, chce Sekyra Group začít stavět letos. Na Smíchovském nádraží má vzniknout terminál, kde bude možné přestupovat mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji.

Vysočany – Ve Vysočanech a okolí vznikla řada nových staveb na místech bývalých průmyslových objektů (mimo jiné O2 Arena, která ale již leží v Libni). Novou čtvrť na brownfieldu u stanice metra Kolbenova plánuje stavět firma Skanska. Institut plánování a rozvoje (IPR) požaduje uliční propojení čtvrti s blízkým areálem bývalé továrny Praga, kde má být rovněž nová zástavba. Podle dokumentace chce Skanska novou čtvrť dokončit do roku 2023. Projekt nové čtvrti ve Vysočanech pro 40.000 obyvatel představily developerské společnosti Codeco, Finep, Imos Development a CPI Group už v roce 2009. Firma Codeco projekt prodala společnosti Skanska.

Waltrovka – Přestavbu brownfieldu bývalé továrny na letecké motory v Jinonicích pojala skupina Penta jako ucelený urbanistický koncept. Kancelářskou část Waltrovky Penta postupně dokončovala od roku 2015 do roku 2018. Na téměř 170.000 metrů čtverečních během letoška dokončí novou městskou čtvrť se 700 bytovými jednotkami a rodinnými domy, velkým parkem a občanskou vybaveností.

Žižkov City
– Sekyra Group počítá ve svém projektu komplexní revitalizace nákladového nádraží Praha – Žižkov s výstavbou městského centra o celkové rozloze přes 33 hektarů. Vzniknout zde má převážně rezidenční čtvrť, ale i rozsáhlé prostory sloužící zejména kulturním účelům.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*