Nové muzeum Bauhausu v Dessau slavnostně otevřeno

(ČTK) – Ve východoněmeckém Dessau (Desavě) bylo 8. září za účasti kancléřky Angely Merkelové slavnostně otevřeno nové muzeum umělecké školy Bauhaus. Inaugurace novostavby, kterou navrhlo španělské architektonické studio addenda architects, je součástí letošních oslav stého výročí založení Bauhausu. Nové muzeum bylo na jaře otevřeno i ve Výmaru, kde Bauhaus sídlil do roku 1925.

Otevření nového muzea si dnes nenechaly ujít stovky lidí, Merkelová jim pak v projevu řekla, že pro ni osobně byl v dobách rozděleného Německa Bauhaus jakýmsi estetickým majákem, protože lidé byli v éře NDR „obklopeni bezpočtem nevkusností“. Podle ní je dobře, že duch Bauhausu i díky novému muzeu zůstává dál živý.

Nová budova má podobu obrovského tmavého kvádru obklopeného skleněnou fasádou. Muzeum, jehož stavba si vyžádala náklady asi 30 milionů eur (přes 780 milionů Kč), bude hostit stálou expozici věnovanou působení Bauhausu v Dessau, kde škola sídlila mezi lety 1925 a 1932.

Bauhaus založil v roce 1919 ve Výmaru architekt Walter Gropius. Škola sdružovala tvůrce, kteří po éře zdobné secese kladli důraz na jednoduchost, geometrii a funkci. Na škole působily takové osobnosti, jako architekti Hannes Meyer a Ludwig Mies van der Rohe, umělci Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Piet Mondrian, Lyonel Feininger, Josef Albers, László Moholy-Nagy či Oskar Schlemmer. Z českých zástupců pak v Desavě přednášel teoretik umění a výtvarník Karel Teige.

Desavský komplex objektů školy – učebny, dílny, koleje či takzvané domy mistrů (učitelů) – je dnes na seznamu památek UNESCO.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o projektu a fotografie z průběhu stavby najdete zde: 
www.bauhaus-dessau.de

Projekt najdete na stránkách autorů zde:
http://addendaarchitects.com/

Informace o soutěži a vítězném projektu najdete zde: 
www.archdaily.com/773364/foundation-bauhaus-dessau-announces-winners-of-bauhaus-museum-competition

Související články:
re:bauhaus  15.5.2019
BAUHAUS_SACHSEN  15.4.2019
Nové muzeum Bauhausu  9.4.2019
Bydlet jako kdysi studenti Bauhausu?  20.3.2019
100 let Bauhausu  17.1.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*