Opravený areál kostela sv. Bartoloměje v Kolíně

Opravené prostory areálu kostela svatého Bartoloměje v Kolíně se dnes otevírají veřejnosti. Památková obnova se týkala interiérů zvonice, Staré školy a kostnice s pravou kosterní výzdobou. Rekonstrukce, za kterou stojí architektonický ateliér Masák & Partner, neminula ani další venkovní prostory, jako jsou přilehlé hradby, parkán a další přidružené budovy. Všechny restaurátorské práce byly prováděny ručně.

Projekt památkové obnovy vznikal od roku 2015, samotné opravy objektů kolem kostela svatého Bartoloměje v Kolíně začaly v prosinci 2017. Kompletní renovace pod dohledem expertů se dočkaly jak církevní objekty (kostnice a parkán), tak i zvonice, stará škola, přilehlé hradby a další přidružené budovy ve vlastnictví města. Autorem projektu je architektonický ateliér Masák & Partner, jehož hlavní specializací je obnova památek a rekonstrukce historických objektů.

„Zásadní změnou byl zásah do fasád staré školy a kostnice. Aktuální opravy omítky vytvořily v  areálu novou zajímavou kompozici a navrátily stavbám původní vzhled. Součástí byla i obnova hradeb a založení veřejného parku v  prostoru historických parkánů. Veřejnosti se tak otevřeli zajímavé a doposud nepřístupné prostory,“ říká architekt Jakub Masák, zakladatel ateliéru Masák & Partner. Obnova areálu kostela byla financována z dotačních titulů.

Pravá kosterní výzdoba
K nejnáročnější části patřila kompletní obnova interiérů a exteriérů kostnice, která je ve vlastnictví církve. Budova vykazovala statické poruchy, kvůli kterým se původní výzdoba z kostí sesouvala. Problém představovala také propadající se podlaha. Řemeslníci kostnici vyčistili, obnovili kosterní výzdobu, vymalovali a zrestaurovali nástropní obraz.

Kostnice v Kolíně je skromnějším protikladem známé sedlecké kostnice. Nikdy nesloužila návštěvníkům, nyní bude nově zpřístupněna veřejnosti. Kosterní výzdoba není replikou, pochází přímo z místního hřbitova. „Když byly v minulosti plné hřbitovy, vybraly se staré hroby, aby se uvolnilo místo na nové a nemusel se hřbitov zvětšovat. Většinou to bylo aktuální téma při epidemii nebo když se rušil starý hřbitov,“ přibližuje Jaroslav Svěrek, architekt a specialista obnovy památek ateliéru Masák & Partner.

Koncem 19. století byla u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně farská zahrada s ovocným sadem, po válce začala chátrat. Parkán, stejně jako kostnice, připadl do majetku církve. Parkán si nově pronajímá město a v jeho prostorách vytvoří městský park. Zahrada bude přístupná z prostoru za kostelem a také suterénem muzea, kde je sociální zařízení pro návštěvníky.

Nová funkce starých prostor
Kompletní opravou prošly také objekty ve vlastnictví města – zvonice, Stará škola a další přidružené budovy. Řemeslníci v interiéru zvonice zrestaurovali vnitřní zdivo a repasovali okenice. Prostory budou nově sloužit jako expozice. V suterénu vzniklo lapidárium s kamenickými prvky, které pochází přímo z kostela svatého Bartoloměje. V prvním patře najdou návštěvníci vystavený církevní poklad, například kalichy nebo ornáty a pod zvony bude nainstalována zvonkohra. Nejvýše ve zvonici, kde byla původně místnost věžníka, vznikla malá výstavní síň pro výstavy fotografií nebo drobnějšího umění.

Obnova Staré školy se dotkla jak interiérů, tak exteriérů. Navrácena byla omítka, o kterou dům přišel během neogotizujících romantických úprav architekta Mockera na přelomu 19. a 20. století. „Jsem rád, že jsme se společně s vedením města domluvili na návratu původních fasád na Starou školu tak, jak byly dříve. Touto omítkou získala budova nejen původní vzhled školy, ale především je daleko lépe chráněna a zvýšila se její životnost. Bez omítek by stavba hůře čelila povětrnostním podmínkám,“ přibližuje Jaroslav Svěrek.

Stará škola má bohatou minulost. V 16. a 17. století zde byla velmi krátce škola, později ji nahradily byty a do 80. let dvacátého století pak budova sloužila jako depozitář. Název „Stará škola“ už jí zůstal. V jejích prostorách nově vznikne interaktivní muzejní expozice. Za využití například videomappingu a dalších prvků se návštěvníci seznámí s rodáky a důležitými osobnostmi minulosti města Kolína.

„Pro město Kolín představuje obnova areálu chrámu sv. Bartoloměje největší událost v historickém jádru za několik posledních desetiletí. Věřím, že se otevření tohoto unikátního zákoutí v historickém centru stane oblíbeným veřejným prostorem pro kulturní a společenská setkávání. Rád bych poděkoval za spolupráci všem, kteří se na revitalizaci podíleli, a přispěli k uchování tohoto významného dědictví,“ říká k obnově starosta města Kolín Michael Kašpar.

Autorská zpráva
Foto: Architektonický ateliér Masák & Partner

Mohlo by vás také zajímat:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*