Rodinný dům v rakouském Linci

Asi málokdo by v rakouském Linci, v ulici Marienberg, hledal jeden z výrazných klenotů soudobé architektury. A přesto právě sem by měly směřovat pohledy každého, kdo se zajímá o moderní trendy ve výstavbě rodinných domů. Architekt Reinhold Hammerer zde totiž vytvořil harmonické bydlení pro mladý manželský pár, které okamžitě nadchne svou originalitou i nevšedním designem. Obojího mohl Hammerer docílit především díky využití hliníkové fasády a střešních panelů od společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

Vila, kterou Hammerer uprostřed přírody na okraji Lince vykouzlil, představuje dokonale harmonické spojení přírodních materiálů, především dřeva, a hliníku. „Zadání budoucích majitelů bylo jednoznačné. Interiéru musí vévodit dřevo, zatímco venkovní tvář budovy musí působit neotřele a měla by vydržet stále stejně krásná po dlouhá následující desetiletí,“ vypráví se zaujetím rakouský architekt.

Přesný požadavek investorů se ze začátku zdál být nelehkým oříškem, ovšem jen do chvíle, než Hammererovi vytanula na mysl značka PREFA a její hliníkové pilové profily. „Hliník je fascinující materiál, díky kterému jsem mohl zadání investorů přesně splnit. Je nesmírně tvárný, vyznačuje se vysokou kvalitou a jako největší pozitivum vnímám jeho barevnou i tvarovou stálost. Ostatně na obojí PREFA poskytuje až čtyřicetiletou záruku. Je tedy jasné, že o fasádu, vytvořenou z pilových profilů PREFA nebudou muset majitelé nijak zvlášť pečovat velmi, velmi dlouhou dobu,“ pokračuje Hammerer dále.

Čokoláda udává tón
Pokud měla celá vila být v maximálním souladu s přírodou a s přírodními materiály, použitými v interiéru domu, pak musela tomuto kritériu jít naproti také barva fasády. Hammerer se nakonec rozhodl pro čokoládově hnědou. „Tato barva je praktická a navíc vzbuzuje pozitivní asociace s lahodnou pochoutkou, kterou už od dětství miluje snad každý,“ říká. Hliníkové profily PREFA na fasádě pak doprovodila střecha téže značky, systém Prefalz antracitové barvy, který má co do barevné i tvarové stálosti stejně skvělé vlastnosti jako fasádní pilový profil.

Precizní v každém detailu
Pokaždé, když Hammerer projektuje nový dům, snaží se na něj od začátku nahlížet optikou budoucích majitelů. „Tato perspektiva mi při práci velmi pomáhá. Učí mě zodpovědnosti a preciznosti v každém detailu. No řekněte sami, který architekt by sám chtěl bydlet v domě, postaveném bez citu pro detail? Důraz na sebemenší maličkost mě také vede k zodpovědnému výběru spolupracovníků a dodavatelů, protože nakonec se nikdy nespokojím s ničím menším, než s naprostou harmonií a optickou dokonalostí,“ uzavírá Hammerer.

Název projektu: Dům W.
Objekt, místo: rodinný dům, Linec, Rakousko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Hammerer ZT GmbH, arch. Reinhold Hammerer
Realizace: Adolf Hofer GmbH
Typ a barva střechy: Prefalz, P.10 antracitová
Typ a barva fasády: pilový profil, zvláštní barva na přání

podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte
Foto: Croce & WIR

Mohlo by vás také zajímat:
Rodinný dům v jižním Německu
Vila v Petrovicích
Rodinný dům v Táboře
Dlouhý dům ve svahu

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*