Rozhledna na Velké Deštné

Návrh rozhledny byl inspirován především klimatickými podmínkami. Jak samotný název hory napovídá, zásadním klimatickým jevem, který se zde hojně vyskytuje, je déšť. Druhým jevem, který neodmyslitelně patří k místním podmínkám, je vítr. Déšť unášený větrem se proto stal hlavním vizuálním a výtvarně-estetickým motivem návrhu. Architektonickým záměrem bylo zhmotnění deště v jeho různých podobách. Proudy deště jsme transformovali do tyčových prvků konstrukce rozhledny. Různé směry dešťových přívalů hnaných větrem se propisují do směrů prvků, které se kříží na stěnách rozhledny.  
 
Vzdušnost, transparentnost, otevřenost či průhlednost stěnových konstrukcí nechává do interiéru věže vstoupit všechny živly a projevy počasí, díky čemuž se ani při výstupu na vyhlídkovou plošinu nepřeruší kontakt s okolní přírodou. Vrcholová plošina je zcela otevřená, bez jakýchkoliv překážek, které by narušily výjimečný panoramatický výhled. Tato otevřenost umožňuje vychutnat si volnost krajiny a v širokých souvislostech vnímat její přirozenou krásu. Návštěvník zde může prožít pocit volnosti a svobody, možná i euforie po výstupu. Při nepříznivých klimatických podmínkách, kdy není možné ocenit výhledy, může být zajímavým cílem již samotná rozhledna. Průhlednost, případně uzavřenost jednotlivých stěn se plynule proměňuje v závislosti na úhlu pozorování a odkazuje tak na proměnlivost místního počasí. Na oba živly, určující podobu rozhledny, odkazují symboly umístěné na samém vrcholu a také v patě rozhledny. Větrný rukáv je vystaven nejsilnějším poryvům větru na vrcholovém stožáru. Lavička ve tvaru dešťové kapky je naopak umístěna v místě nejnižším, kam voda přirozeně dopadá.

Autorská zpráva

Autoři: Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák; spoluautoři Václav Kočí, Jan Martinek, Adam Michna, Andrea Chroustová, Vít Gerhard, Veronika Kavková, Zuzana Šarmanová, Petr Kříž

Související články:
Rozhledna Císařský kámen

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Filosofie poetická, striktrta úchvatna, údržba a životnost smrtonosná.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*