Nová rozhledna ve Vysoké Srbské

Nová rozhledna ve Vysoké Srbské

(15. 5. 2020) Jedná se o další rozhlednu z česko-polského projektu

 
 
 
 

Nová rozhledna ve Vysoké Srbské

(ČTK) - U Vysoké Srbské na Náchodsku skončila výstavba rozhledny. Její základy vznikly loni, letos na jaře stavbaři rozhlednu na místě zkompletovali. ČTK to řekl starosta Vysoké Srbské Jožka Klučka. Satvba stála přes dva miliony korun.

"Minulý týden ve čtvrtek byla zkolaudovaná, je už přístupná. Oficiální otevření plánujeme až na později, až se uklidní situace v souvislosti s koronavirem,
" řekl ČTK Klučka.

Podle něj je celokovová, 18 metrů vysoká rozhledna opláštěná dřevem, vyhlídková plošina je ve výšce 16 metrů.

Jde o druhou již dokončenou rozhlednu ze čtyř, které jsou v plánu na české straně hranice jako součást přeshraničního projektu Česko-polská Hřebenovka - východní část. Od loňská je otevřená rozhledna na Velké Deštné, před dokončením je stavba u Olešnice v Orlických horách. Čtvrtá rozhledna se staví nad Novým Hrádkem na Náchodsku.

"Kvůli koronaviru máme trochu skluz, pracovníci byli v karanténě. Termín na předání stavby byl prodloužen na konec května,"
řekla ČTK starostka Olešnice v Orlických horách Eva Stojková.

Nositelem projektu Česko-polská Hřebenovka - východní část je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně. Součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí v úseku mezi Krkonošemi a Jeseníky je 11 rozhleden, z toho čtyři v Královéhradeckém kraji.

Do projektu s finanční podporou EU patří také v prosinci otevřená lávka přes Orlici v Neratově a dvě infocentra v Neratově a na Novém Hrádku. Cílem iniciativy je oživit pohraniční oblast bývalých Sudet.

Doplněno Stavbaweb:
Fotografie ze stavby rozhledny najdete ZDE.

V rámci projektu bude vystaveno 11 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden / vyhlídek nebo využitím jiného historického dědictví, pouhé 3 rozhledny jsou na nových místech
– Velká Deštná – Deštné v Orlických horách
– Feistův kopec – Olešnice v Orlických horách
– Šibeník – Nový Hrádek
– Vysoká Srbská
– Kladská hora – Powiat Kłodzki
– Czerniec – Międzylesie
– Jagodna – Bystrzyca Kłodzka
– Vrchmezí – Duszniki-Zdrój
– Guzowata – Radków
– Věž Słupiec – Gmina Miejska Nowa Ruda
–  Włodzická hora – Gmina Nowa Ruda
Další turistickou infrastrukturou je vybudování dvou infocenter, která vzniknou v Novém Hrádku na kopci Šibeník v bezprostřední blízkosti plánované rozhledny a v Neratově v bezprostřední blízkosti budovaného mostu propojujícího česko-polskou hranici.
Představení projektu:
Česko-polská Hřebenovka - východní část

www.hrebenovka.cz
www.euro-glacensis.cz/hrebenovka

Související články:

Rozhledna nad Olešnicí  1.4.2020
Rozhledna na vrchu Šibeník  26.2.2020
Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz