Obce:Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok

Obce:Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok

(10. 12. 2019) Stát by měl efektivněji uplatňovat současný zákon a přistupovat ke změnám postupně

 
 
 
 

Obce:Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok

(ČTK) - Nový stavební zákon by mohl zastavit povolování staveb na rok až dva, uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. Stát by podle ní měl efektivněji uplatňovat současný zákon a přistupovat ke změnám postupně. Nejprve by měl počkat, jak bude fungovat aktuálně schválená digitalizace stavebního řízení. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) je však změna zákona potřebná.

Novela stavebního zákona podle Dostálové zrychlí stavební řízení, samotná digitalizace povolování staveb nezrychlí. Vláda v půli roku schválila věcný záměr nového stavebního zákona, harmonogram počítá s platností od roku 2021. Návrh je nyní v připomínkovém řízení, obce a města se k němu mohou vyjadřovat do 23. prosince.

Vladyková kritizovala zejména institucionální změny připravovaného zákona. Podle nich bude státní stavební správa dvoustupňová, to znamená, že pod nejvyšším stavebním úřadem budou krajské stavební úřady, které budou mít v jednotlivých obcích svoje pobočky. Dnes je v Česku 730 stavebních úřadů.

Podle Vladykové s touto změnou hrozí zhroucení celého procesu stavebního řízení. "Povolování staveb se tak může úplně zastavit třeba na rok nebo dva," podotkla. Změny by podle ní měly být raději postupné. Upozornila také na novelu, kterou tento týden schválila Sněmovna a podle které bude povolování staveb možné i v elektronické formě. Digitalizace by však měla být dokončena až v roce 2023. Podle Vladykové by stát měl vytvořit lepší podmínky pro tuto novelu a následně jí efektivně uplatňovat, než zároveň provádět revoluci v nastavení jednotlivých stavebních úřadů. Dále uvedla, že města nebudou chtít pouštět své úředníky do státních úřadů.

Dostálová změnu stavebního zákona hájila s tím, že současný stav stavby neúměrně komplikuje a pouhá novelizace by jej mohla ještě více zkomplikovat. Institucionální změny podle ní vyřeší například zastupitelnost úřadů. Zároveň odmítla, že by nové uspořádání připravilo obce o stavební úřady. Změny by podle ní měly povolovací procesy zrychlit.

Obcím a městům nyní zbývá do Vánoc čas, aby se k novému stavebnímu zákonu vyjádřily. Dostálová krátký měsíční termín hájila s tím, že se ministerstvo musí řídit termíny nastavených vládou. Vladyková si zároveň stěžovala, že v předchozím připomínkovém procesu MMR řadu připomínek obcí nedostatečně reflektovalo.

Podle kritiků návrh zákona navíc nahrává developerům. Poukazují přitom na skutečnost, že na jeho vytváření se podílela advokátní kancelář Havel & Partners najatá Hospodářskou komorou. Mezi klienty kanceláře byla v minulosti řada developerů a firem ze stavebnictví. Dostálová uvedla, že hlavním strůjcem zákona je ministerstvo a návrh je s komorou pouze konzultován.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.

Související články:
Památková inspekce MK kritizuje návrh stavebního zákona  28.11.2019
Nový stavební zákon čeká připomínkové řízení  27.11.2019
Ministerští úředníci kritizují návrh stavebního zákona  25.11.2019
Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.  10.10.2019
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.