Zdravý dům z katalogu

Zdravý dům z katalogu

(4. 12. 2019) Vzorový dům moderní rezidenční čtvrti Lastovičky v Novej Dedinke nedaleko Bratislavy

   
 
 
 
 

Zdravý dům z katalogu

Přesvědčte se, jak se bydlí v katalogovém domě, který architekti navrhli tak, jak by vyhovoval jim.
Architektonický ateliér APEX s. r. o. má zkušenosti nejen s individuálními projekty rodinných domů, ale dlouhodobě se též zaobírá typovými projekty. Jurij Čerňak a Miroslav Žilinský tvrdí, že navrhují domy, jaké by si projektovali sami pro sebe. Jejich typový projekt přízemního domu Motiv to potvrzuje.

Přijďte se podívat
Mladé rodiny mají největší zájem o bydlení ve čtyřpokojovém domě. Na trhu proto není nouze o různé modifikace tohoto zadání. Architekti ateliéru APEX však chtěli čtyřpokojovým přízemním domem Motiv předčit základní představy o bydlení a přinést dovnitř zdraví. Do jaké míry se jim to podařilo, se může každý přesvědčit.
Projekt byl postavený jako vzorový dům moderní rezidenční čtvrti Lastovičky v Novej Dedinke nedaleko Bratislavy. „Spolu s developerem jsme se rozhodli pro Motiv jako vzorový dům právě proto, abychom lidem ukázali, že katalogové domy nemusí být typizované nebo jednoduché. Snažili jsme se jim ukázat řešení, které není běžné,“ vysvětluje Jurij Čerňak.
„Přiznaný prosvětlený strop se střešními okny je to první, co okouzlí každého klienta, když vstoupí dovnitř domu. Potvrzuje to i eminentní zájem o tento typ domu v naší čtvrti,“ říká Peter Gerek, jednatel společnosti Vestal Living s. r. o., která je developerem projektu.

Světlo jako priorita
Přízemní čtyřpokojový dům nabízí 114 m2 užitkové plochy. Přes předsíň se vstupuje do obývacího pokoje propojeného s kuchyní. Odtud se přes prosklený portál vstupuje do zahrady. Za kuchyní se nachází tři pokoje a koupelna. Tradiční koncept ozvláštňuje vizuální provedení interiéru.
Vnitřní prostor ihned zaujme přiznanou výškou stropu ve všech místnostech, která dosahuje až 4,5 m. „Bylo naším záměrem, aby si lidé dokázali představit pocitový rozdíl, když přijdou do místnosti s otevřeným stropem,“ doplňuje Čerňak.
Důležitou roli sehrálo dostatečné osvětlení interiéru denním světlem. „Světlo je naše priorita. Věříme, že díky dostatečnému množství světla vynikne samotná architektura. Zároveň se i samotné bývání stává příjemnějším,“ dodává.
Aby se podařilo dosáhnout tento záměr, bylo nevyhnutelné doplnit fasádní okna v ústředním prostoru o čtveřici střešních oken. „Z naší zkušenosti víme, že střešní okna přivedou do interiéru dvakrát víc denního světla než fasádní. Navíc okna umístěná ve výšce místnosti pomůžou rychleji a efektivněji vyvětrat,“ doplňuje Čerňak.
Větrání a dostatečné osvětlení pracovní desky kuchyňského prostoru je neocenitelnou výhodou. „Výzkumy dokazují, že současná takzvaná indoor generation tráví až 90 % času uvnitř budov. Vzduch v interiéru přitom znečišťuje množství zdrojů, včetně nadbytečné vlhkosti. Jakmile se nečistoty dostatečně nevyvětrají, může jejich hromadění vést ke zdravotním problémům,“ upozorňuje Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Zdravá domácnost automaticky
Vzorový dům Motiv ukazuje, jak je možné jednoduše udržovat vysokou kvalitu vzduchu vnitřního prostředí. „Neumíme změnit způsob života jednotlivých lidí, ale je naším úkolem nabídnout jim možnost kvalitního bydlení,“ konstatuje Klára Bukolská.
Elektricky ovládaná střešní okna VELUX v obývacím pokoji domu se ovládají dálkově. Jsou vybavená solárním pohonem, který umožňuje elektrifikaci oken v místech bez přístupu elektrické energie.
Pro ještě vyšší komfort obyvatelů je dům vybavený systémem inteligentního ovládání střešních oken VELUX ACTIVE. Ten udržuje zdravé mikroklima v interiéru bez toho, aby na to obyvatelé domu museli myslet. Nepřetržitě vyhodnocuje údaje ze senzorů, které se nacházejí v místnosti. Následně podle potřeby zabezpečuje přísun čerstvého vzduchu otevřením střešních oken nebo chrání interiér před přehřátím zatažením vnějších rolet. „Přidanou hodnotou vzorového domu motiv je právě systém VELUX ACTIVE. Oceňují ho nejen klienti, ale i my. Trávíme tu hodně času a díky možnosti inteligentního větrání máme permanentně čerstvý vzduch, příjemné klima a zdravější pracovní prostředí,“ dodává Peter Gerek.


Projekt: Lastovičky
Architektonický ateliér: APEX s.r.o.
Architekti: Jurij Čerňak, Miroslav Žilinský
Developer: Vestal Living s.r.o.
Lokalita: Nová Dedinka
VELUX ACTIVE

KOMERČNÍ PREZENTACE

Související články:
Cítíte se bídně? Vystavujte se jasnému světlu, zlepší vám to náladu  18.1.2019
Denní světlo ovlivňuje spánek a produktivitu  18.1.2018
Indoor generation  25.52018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

24. 3. 2020 17:03:00

Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje

K polemice a selhávání dialogu nad pražskou metropolí čili o obtížné cestě od polemiky k dialogu Dialog se nekoná, v tom se shodneme. Tristní shoda. O to víc, že přitom v řadě věcí s článkem K. Bečkové a R. Šváchy (Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje. STAVBA, 27. roč., 2020, č, s, ) souhlasíme. I v tom, co nám navzdory liteře a smyslu našeho příspěvku vytýkají. Míjíme se a o to šlo a jde. Předporozumění, uzavírání se do jednoho společenství stejně smýšlejících a dogma vylučují dialog. Zásadní otázky, které jsme položili, tak zůstávají na pořadu dne: Může se v metropoli – Praze – stavět a rozvíjet – v souladu se světovými trendy, aniž by ztrácela na své identitě? A když se rozvíjela po staletí, proč to má být právě v naší době fatálně nemožné? Může se vést, jsme schopni a ochotni vést, produktivní dialog nejen mezi dvěma stranami – mezi architekty a památkáři, ale mezi společností, památkáři, historiky, architekty a urbanisty? Dialog o balancování mezi tím, co je historicky dané, vzácné a tím, co může být novým vkladem, přínosem pro Prahu? Tyto otázky zůstávají na pořadu dne. Co dialogu brání? Odpověď K. Bečkové a R. Šváchy: „Nenastává tak moment hypolepse, ukázněného navázání na argumenty protivníka, jaký za podmínku skutečného dialogu pokládá historik Jan Assmann. Domníváme se, že bez takové hypolepse se debata o Praze nikam nepohne a všichni zůstanou zakopaní ve svých dosavadních pozicích.“ Neospravedlňuje se tímto zvláštním odkazem na teze historika ranných kultur a civilizací egyptologa Assmana sama nemožnost dialogu? Navrhujeme radikální zjednodušení přes otázku - co je jádrem toho, co ničí podstatu dialogu v daném případě o architektuře a perspektivách Prahy Přidržíme se definice Jeana Lacroix. Dialog vyžaduje vzájemnost porozumění, tj. musím pochopit názorového protivníka, pochopit ho lépe než si rozumí on sám. To vyžaduje vystavit se síle jeho názorů, procítit je silněji než on sám. S rizikem, že se mé vlastní názory odkryji jako slabší. Bez metodologické sympatie není dialogu. To nám v diskuzích, polemikách – a především v možném dialogu nad tématem perspektiv Prahy chybí. Opravdu vychází selhání a nemožnost skutečného dialogu o pražské metropoli z toho, že „autoři textů, totiž architekti nejsou zvyklí přesně reagovat na názory druhých, jak to musejí praktikovat vědci“? (R. Švácha v „EAM. Euroamerické myšlení 1936-2011“, R. Švácha, M. Sršňová, J Tichá (eds.), str. 33, srv. i násl.)? Pochybujeme. Ona zdůrazňovaná hypolepse, zdisciplinované navazování na myšlenky a teze druhých, je důležitá, patří ke kultuře dialogu i v soudobé společnosti; dialog není mince, kterou si dám jako výhru do kapsy, je to cesta k společnému nalézání argumentů a „pravdy.“ Z toho nemůže být nikdo ostrakizován pro nedostatečnou hypolepsi, ani architekt, ani historik či teoretik, ani památkář, ani expert, ani veřejnost – dokonce i ta na sociálních sítích. Stav dialogu je jedním z měřítek vyspělosti demokratické společnosti. Jakub Heidler, Oldřich Ševčík

20. 3. 2020 15:24:36

Re: Re: Re: Re: Obnova mariánského sloupu v Praze.

Koukám Luščinole, že jsi opravdu vytrvalý, to není až zas tak obdivuhodná vlastnost, spíš svědčí o tvé omezenosti. Tvoje hraní si na světaznalého všeználka je ovšem v zásadě velmi zábavné, zejména v dnešní smutné době. Tvůj poslední výlev je zajímavý mimo jiné tím, že asi se neumíš pořádně vyjadřovat ani v jednom jazyce a se snažíš předstírat znalosti angličtiny, což v tvých vlastních očích má vytvářet pocit jakési morální nadřazenosti. Strašně se pleteš a poučovat mě o významu slov nebo o tom co co znamená je asi stejně pádné, jako tvoje bláboly o tom sloupu. Nějaký ten překlep se mi v mobilu stane, na rozdíl od tebe podobné věci "vyřizuji" třeba v MHD, rozhodné bych jimi neztrácel čas na rozdíl od tebe, který podle všeho brejlíš celý den do monitoru, abys připravil další blábol. Nicméně budu rád, když budeš pokračovat, bavím se dobře. Jediný jistota tak jednou za čtrnáct dní, když navštívím na pár minut tyto stránky, že zrovna pod támhle článkem najdu tvůj další blábol. A jen tak mimochodem, jestli jsi měl na mysli Chruščova, tak se někam podívej, jak se to jeho "otčestvo" v češtině píše. Jinak doufám, že sloup tam vydrží podstatně kratší čas než původně, oni podobní samozvaní umělci umí mlátit hlavně hubou a až to na někoho spadne, bude po legraci. Takže milý nedělnický původe, předveď se...

19. 3. 2020 15:44:03

Re: Analytici: Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonom...

Je zajímavé, kolik analytiků hovoří o zcela obligátních záležitostech, jako kdyby měli právo a všechny moudra světa ve svém držení. Přitom co ví ti z bank o reálných problémech na stavbách? Nic, protože mají pouze předávané informace od manažerů stavebních firem, které jsou často poněkud vzdáleny od pravdy. Logicky. Je také podivné, že vůbec někomu sdělují své prognózy a potřebu budoucího dění. Komu? Vládě? Pojišťovnám? Prázdné článečky, které nikdo nepotřebuje, jsou o ničem. Odvětví, která podporují stavební průmysl, ta v určitém utlumeném procesu dále produkují. Stavební firmy část zakázek, těch menších, zpomalí, ale ostatní pojedou dál, např. dálnice a koridory. Tam se termíny nesmí posunovat. Co se zhorší, jsou investice do jiných odvětví, kde začnou chybět zahraniční síly, které odjely pryč. A stavby technologií pro petrochemii a energetiku, na ty budou tyto montážní cizí síly chybět nejvíc. na to jsem zvědav, jak to dodavatelské firmy zařízení pro zásadní změny v energetice vyřeší. Poklesne čerpání tzv. dotací z fondů EU ještě víc? Ovšem a to bude jen dobře. Nevyváženost mezi zdroji peněz a možnostmi stavební výroby se ukáže ještě větší než dosud. Zajímá to vládu, její investiční národní plán se bude měnit? Jak, kdy? Ani ve hvězdách to dnes nestojí.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz