Zdravý dům z katalogu

Zdravý dům z katalogu

(4. 12. 2019) Vzorový dům moderní rezidenční čtvrti Lastovičky v Novej Dedinke nedaleko Bratislavy

   
 
 
 
 

Zdravý dům z katalogu

Přesvědčte se, jak se bydlí v katalogovém domě, který architekti navrhli tak, jak by vyhovoval jim.
Architektonický ateliér APEX s. r. o. má zkušenosti nejen s individuálními projekty rodinných domů, ale dlouhodobě se též zaobírá typovými projekty. Jurij Čerňak a Miroslav Žilinský tvrdí, že navrhují domy, jaké by si projektovali sami pro sebe. Jejich typový projekt přízemního domu Motiv to potvrzuje.

Přijďte se podívat
Mladé rodiny mají největší zájem o bydlení ve čtyřpokojovém domě. Na trhu proto není nouze o různé modifikace tohoto zadání. Architekti ateliéru APEX však chtěli čtyřpokojovým přízemním domem Motiv předčit základní představy o bydlení a přinést dovnitř zdraví. Do jaké míry se jim to podařilo, se může každý přesvědčit.
Projekt byl postavený jako vzorový dům moderní rezidenční čtvrti Lastovičky v Novej Dedinke nedaleko Bratislavy. „Spolu s developerem jsme se rozhodli pro Motiv jako vzorový dům právě proto, abychom lidem ukázali, že katalogové domy nemusí být typizované nebo jednoduché. Snažili jsme se jim ukázat řešení, které není běžné,“ vysvětluje Jurij Čerňak.
„Přiznaný prosvětlený strop se střešními okny je to první, co okouzlí každého klienta, když vstoupí dovnitř domu. Potvrzuje to i eminentní zájem o tento typ domu v naší čtvrti,“ říká Peter Gerek, jednatel společnosti Vestal Living s. r. o., která je developerem projektu.

Světlo jako priorita
Přízemní čtyřpokojový dům nabízí 114 m2 užitkové plochy. Přes předsíň se vstupuje do obývacího pokoje propojeného s kuchyní. Odtud se přes prosklený portál vstupuje do zahrady. Za kuchyní se nachází tři pokoje a koupelna. Tradiční koncept ozvláštňuje vizuální provedení interiéru.
Vnitřní prostor ihned zaujme přiznanou výškou stropu ve všech místnostech, která dosahuje až 4,5 m. „Bylo naším záměrem, aby si lidé dokázali představit pocitový rozdíl, když přijdou do místnosti s otevřeným stropem,“ doplňuje Čerňak.
Důležitou roli sehrálo dostatečné osvětlení interiéru denním světlem. „Světlo je naše priorita. Věříme, že díky dostatečnému množství světla vynikne samotná architektura. Zároveň se i samotné bývání stává příjemnějším,“ dodává.
Aby se podařilo dosáhnout tento záměr, bylo nevyhnutelné doplnit fasádní okna v ústředním prostoru o čtveřici střešních oken. „Z naší zkušenosti víme, že střešní okna přivedou do interiéru dvakrát víc denního světla než fasádní. Navíc okna umístěná ve výšce místnosti pomůžou rychleji a efektivněji vyvětrat,“ doplňuje Čerňak.
Větrání a dostatečné osvětlení pracovní desky kuchyňského prostoru je neocenitelnou výhodou. „Výzkumy dokazují, že současná takzvaná indoor generation tráví až 90 % času uvnitř budov. Vzduch v interiéru přitom znečišťuje množství zdrojů, včetně nadbytečné vlhkosti. Jakmile se nečistoty dostatečně nevyvětrají, může jejich hromadění vést ke zdravotním problémům,“ upozorňuje Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Zdravá domácnost automaticky
Vzorový dům Motiv ukazuje, jak je možné jednoduše udržovat vysokou kvalitu vzduchu vnitřního prostředí. „Neumíme změnit způsob života jednotlivých lidí, ale je naším úkolem nabídnout jim možnost kvalitního bydlení,“ konstatuje Klára Bukolská.
Elektricky ovládaná střešní okna VELUX v obývacím pokoji domu se ovládají dálkově. Jsou vybavená solárním pohonem, který umožňuje elektrifikaci oken v místech bez přístupu elektrické energie.
Pro ještě vyšší komfort obyvatelů je dům vybavený systémem inteligentního ovládání střešních oken VELUX ACTIVE. Ten udržuje zdravé mikroklima v interiéru bez toho, aby na to obyvatelé domu museli myslet. Nepřetržitě vyhodnocuje údaje ze senzorů, které se nacházejí v místnosti. Následně podle potřeby zabezpečuje přísun čerstvého vzduchu otevřením střešních oken nebo chrání interiér před přehřátím zatažením vnějších rolet. „Přidanou hodnotou vzorového domu motiv je právě systém VELUX ACTIVE. Oceňují ho nejen klienti, ale i my. Trávíme tu hodně času a díky možnosti inteligentního větrání máme permanentně čerstvý vzduch, příjemné klima a zdravější pracovní prostředí,“ dodává Peter Gerek.


Projekt: Lastovičky
Architektonický ateliér: APEX s.r.o.
Architekti: Jurij Čerňak, Miroslav Žilinský
Developer: Vestal Living s.r.o.
Lokalita: Nová Dedinka
VELUX ACTIVE

KOMERČNÍ PREZENTACE

Související články:
Cítíte se bídně? Vystavujte se jasnému světlu, zlepší vám to náladu  18.1.2019
Denní světlo ovlivňuje spánek a produktivitu  18.1.2018
Indoor generation  25.52018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.