(ČTK) – Pražský magistrát nechá při rekonstrukci Václavského náměstí vybudovat v jeho horní částí podzemní nádrž na dešťovou vodu. Ve spodní části bude obměněno stromořadí a zároveň vysázeny nové stromy. Vyplývá to z dokumentů, které 10. února 2020 schválili pražští radní. Praha plánuje rekonstruovat celé náměstí. Ve spodní části mají práce začít letos a vyjdou na 326,6 milionu korun, kdy začnou v horní části, zatím není jasné.
Nádrž v horní části má mít dvě části. První bude sloužit pro zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže, takzvaně akumulačně-retenční, by při dešti snižovala přetížení stokové sítě. To zároveň sníží pravděpodobnost vytopení vestibulu stanice metra A Můstek, což se zejména při přívalových deštích dosud stává.
Projekt na vybudování nádrže udělá dopravní podnik (DPP), a to v rámci projektování tramvajové tratě od Národního muzea do Jindřišské a Vodičkovy ulice.
Pražští radní dnes rovněž rozhodli o obnově 45 stromů ve spodní části náměstí. Stromy, které tady nyní rostou, jsou podle dendrologického posudku ve špatném stavu. Postupně tak budou nahrazeny novými stromy. K současnému stromořadí pak v budoucnu přibudou další. Na náměstí by se měly podle dokumentu schváleného radními objevit lípy malolisté.
Oprava se uskuteční na základě projektu od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už v roce 2005. Při rekonstrukci bude celé náměstí předlážděno a rozšíří se prostor pro chodce. Letos začnou úpravy spodní části náměstí od tramvajové trati na Můstek, kde budou vysazeny zmíněné stromy a na náměstí budou moci vjíždět pouze auta s povolením. Přibudou pítka a základna pro umísťování vánočního stromu.
Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem krále Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí a posléze na Václavské.
Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů
Související články:
Tramvajové tratě a Václavské náměstí 22.10.2019
Nové vedení Prahy chce vrátit na Václavské náměstí tramvaje 23.11.2018
Soud zrušil rozhodnutí ohledně revitalizace Václavského náměstí 4.5.2018
Plán na obnovení tramvaje na Václavském náměstí 23.4.2018
Praha získala stavební povolení na opravu Václavského náměstí 31.1.2018
Protest proti záměru vybudovat na Václavském náměstí rampy pro vjezd do podzemních garáží 22.6.2017
Proti úpravám Václavského náměstí se odvolal vlastník kabelů 5.1.2017
Úpravy spodní části Václavského náměstí začnou v roce 2018 11.10.2016
Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru 17.4.2015
Cigler Marani Architects jsou autory návrhu nové podoby stánků na Václavském náměstí 4.6.2012
Praha zatím nevypíše zakázku na stánky pro Václavské náměstí 9.2.2014
Stánky z Václavského náměstí zmizí po Novém roce 2.1.2013
Na Václavském náměstí bude jedenáct stánků ve tvaru lodě 6.8.2012
Cigler Marani Architects jsou autory návrhu nové podoby stánků na Václavském náměstí 4.6.2012
Cigler Marani Architects navrhli nové stánky na Václavském náměstí 2.6.2012
…
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
Vždy jsem si myslela, že se jmenuje Václavské náměstí a ejhle ono se jmenuje po nějakém panu Václavském – Václavského náměstí ????? Zajímavé