Chalupa v Kořenově

Novostavba se nachází na svažité mýtině uprostřed lesa na břehu potoka v Jizerských horách. Vybudována byla v půdoryse, objemu i tvaru původní chalupy. Historicky zde proběhla rekonstrukce někdejšího průmyslového objektu na penzion, naším zadáním byla přestavba chalupy na moderní rekreační zařízení, které nabídne horské ubytování s odpočinkem a relaxací. 

V průběhu rekonstrukce se však objevily skryté statické poruchy nosné konstrukce a muselo dojít ke kompletní demolici objektu. K výchozímu obdélnému půdorysu jsme přidali přístavbu v úrovni prvního podlaží, která viditelně odděluje historickou část domu a rozšiřuje hlavní obytný prostor. Dům je doplněn o střešní vikýře, které dostatečně osvětlují horní koupelny a schodiště. 

Chalupa je třípodlažní, nabízí tři apartmány se společným vstupem v suterénu, na který navazuje centrální schodiště. První apartmán má v přízemí hlavní obytný prostor s privátním schodištěm do podkroví, kde jsou dvě ložnice a koupelna. Ve druhé polovině přízemí se nachází druhý apartmán, třetí je v podkroví. V suterénu je společné wellness s finskou saunou a technickým zázemím. 

Materiálové řešení vychází z tradičního kontextu CHKO Jizerských hor a ze stávajícího domu. Suterén je obložený kamenem a vytváří tak podnož celého domu. Dále jsme použili dřevěná okna, kamenné parapety a přírodní vápennou štukovou omítku. Přístavba je obložena tradičním deštěním a na rozdíl od původní hmoty domu jsou zde použity velké formáty oken. Střecha je z falcovaného plechu. 

Autor: SENAA architekti, s.r.o. – Václav Navrátil, Jan Sedláček, Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Zastavěná plocha: 181 m2

Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann

 
Mohlo by vás také zajímat:
Chalupa v Podkrkonoší
Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy
Chalupa na Vysočině
Chalupa u Blaníku

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*