Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.

(ČTK) – Paragrafové znění návrhu nového stavebního zákona bude hotové 15. listopadu. Po setkání se starosty Plzeňského kraje to ve středu 9. října 2019 v Plzni řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Nový stavební zákon chystá ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), podle úřadu má zkrátit povolovací řízení.

„Máme zájem vylikvidovat všechna ta razítka, která potřebujeme dnes na stavby, i tu obrovskou byrokracii. Je to zásadní změna zákona. Měli bychom věnovat strašně moc času, aby byli hlavně starostové dobře informováni, aby pochopili, že hlavně je cíl zjednodušit život i pro ně,“ řekl Babiš.

Spolu s ministryní po místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) by chtěl po polovině listopadu navštívit všechny kraje a setkat se s co největším množstvím starostů a o změnách zákona s nimi debatovat.

„V novém zákonu chceme jít do nového institucionálního modelu,“ řekla Dostálová. MMR podle ní navrhuje dvoustupňové řízení – nejvyšší stavební úřad a jeho území pracoviště tam, kde jsou stavební úřady dnes. Stavební úřady by ale měly spadat pod stát, nikoli pod obce, jako dosud.

Věcný návrh nového stavebního zákona schválila v červnu vláda, zákon by měl platit od roku 2021. Digitalizace stavební agendy i sloučení jednotlivých řízení do jednoho procesu by měly celý proces urychlit.

Starosta Nepomuku Jiří Švec (ANO) ČTK řekl, že po rušení některých finančních úřadů města a obce nechtějí, aby se lidem vzdálil i další úřad. Je pro zjednodušení vyřizování stavebních povolení. „Pan premiér spočítal, že na některá stavební povolení je třeba až 49 razítek různých institucí a organizací“ řekl.

Související články:

Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    S premiérem souhlasím, ale on problémy nevidí do hloubky. Klára Dostálové to vzala příliš tvrdě, těch 30 dnů není možné. To by musel zákon uvolnit mantinely myšlení a samostatnosti úředníků stavebních úřadů. A to nejde snadno, je chráněno příliš mnoho zájmů v malé zemi. Velká chyba je, že složení 7 sekčních komisí nebylo konzultováno s ČKAIT a s ČKA. Tedy rozhodně tam měl být víc než 1 člen z těchto komor. A navíc tam měli být lidé se 30 a více lety praxe na stavbách, v přípravě i v investorské činnosti. Stále tu je o 80% víc byrokracie, než je nutné. Děláte ministři stále lidské chyby, a nechápu proč tomu tak je. Jste ti praví na těchto místech? Vzpomenu jen K.Valachovou, obří teoretičku, která snad neví, co je to učitel a kázeň ve výuce. A další a další.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*