Zadáním bylo přetvořit prostory o výměře 80 m2. Byt měl původně jednu ložnici a dvě koupelny, orientované do velké vstupní haly. Nacházel se v neutěšeném stavu a zcela postrádal moderní vybavení a rozvody – byla tak nutná jeho kompletní rekonstrukce. Klient si navíc přál vybudovat nový pokoj, který by sloužil jako pracovna/pokoj pro hosty – to vše s omezeným rozpočtem.
Naše řešení je založeno na hravém architektonickém návrhu ušitém na míru konkrétnímu prostoru. Pracovali jsme s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravili dispozici a provoz bytu, a všude tam, kde to bylo možné, využili původní prvky, například dveře a podlahy. V bytě vzniklo několik průhledů, které prosvětlují tmavší prostory. Všechna řešení musela být jednoduchá a rozpočtově přijatelná.
Prvním zásahem do půdorysu byla změna orientace kuchyně na jih, získali jsme tak okna pro novou pracovnu. Nová kuchyně s dvěma pracovními deskami proti sobě je kompaktní, denní světlo sem přivádí interiérové okno ve zdi mezi kuchyní a pracovnou. Druhým zdrojem denního světla je vysoký průchod do obývacího pokoje s geometrickým výřezem v boku zárubně. Toto řešení opticky sjednocuje níže položené nadpraží dveří do pracovny s vyšším průchodem do haly.
Jednoduchou
kuchyňskou linku z IKEA ozvláštňují ručně vyráběné obklady typu metro a podlaha
v palladiánském stylu – odkaz na italské kořeny našeho studia.
Nadměrně velkou vstupní halu jsme zmenšili vložením stupňovitého objemu samostatné šatny, která zároveň slouží jako vstup do ložnice. V ložnici se nachází další vložený stupňovitý objem, tentokrát koupelny. Denní světlo do koupelny přivádí kulaté okno umístěné v úrovni očí člověka ve sprše.
Důvody pro použití stupňovité geometrie vložených vestaveb byly dva: jejich odstupňování vizuálně odděluje od původního vybavení bytu, má i praktické využití – jednotlivé plochy mohou sloužit k vystavování předmětů nebo jako úložné prostory. Barevné řešení pak umocňuje rozdíl mezi původními a vestavěnými částmi, které jsme ponechali bílé.
Škála materiálů v hlavních prostorách bytu je záměrně neutrální. Všude, kde to bylo možné, jsme nechali dubovou podlahu přebrousit a ošetřit povrchovým nátěrem. Vstupní hala vyžadovala instalaci nové dřevěné podlahy, kterou jsme záměrně položili našikmo, abychom ji odlišili od parket ve vzoru rybí kosti. Obě koupelny a kuchyň jsou hravější. Najdeme v nich barevné skříňky, obklady, spáry i výmalbu, které prostorám dodávají jiný charakter.
Byt je jen málo zařízený nábytkem, což koresponduje s minimalistickým stylem klienta. Několik kusů nábytku pochází z tradiční české výroby; televizní stolek je český designový vintage kousek, kterému jsme nechali přidělat nové kovové nohy. Jídelní židle z ohnuté překližky s kovovými nohami patří ke konvenčnímu českému designu, který lze nalézt ve školách po celé zemi. Většina dřevěných prvků je běžně k dostání v obchodech, ve výklencích ale fungují jako dělané na míru.
Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Autoři: Studio alepreda
architecture – Alessandro Preda, Nicola Brasetti
Statika: Tomáš Novotný / Novostat
Stavební firma: EuroEdil
Hrubá podlahová plocha: 86,4 m²
Užitná plocha: 73 m²
Náklady: 1 200 000 Kč
Statika: Tomáš Novotný / Novostat
Stavební firma: EuroEdil
Hrubá podlahová plocha: 86,4 m²
Užitná plocha: 73 m²
Náklady: 1 200 000 Kč
Související články:
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,