Mateřská škola v Českém Brodě

MS architekti navrhli uhlíkově neutrální trojici vzájemně propojených „domů“ nové školky Kollárova vyrůstající z pohádkové zahrady pro předškoláky v Českém Brodě. Návrh zvítězil v architektonické soutěži a v těchto dnech architekti dokončují dokumentaci pro stavební povolení a krok po kroku posouvají školku blíže k úspěšné realizaci.

Pomyslným těžištěm školky Kollárova je prosklená aula se zelenou střechou propojující trojici budov. Aula nabídne sympatické místo k setkávání dětí a rodičů, velkorysý prostor pro workshopy, výstavy, koncerty a představení. Aula se otevírá do rozsáhlé zahrady navržené kolem procházkového prstence, který propojuje nejrůznější edukativní a zábavní hřiště. Zahrada školky lemovaná zeleným rámem nových stromů nabídne vodní mlhoviště, umělý svah se skluzavkou, venkovní učebny, dílny pro malé kutily a komunitní zahrádky, kde se dětí naučí pěstovat a sklízet plodiny. Chybět nebudou ani houpačky a pískoviště.

Fasády jsou navrženy z dřevěných provětrávaných lamel s akcentem barevného ostění a rozehranou kompozicí oken. Terasy jednotlivých tříd spojují interiér s exteriérem a vytvářejí průhledy napříč budovami pro větší přehled o pohybu dětí.

Barvy rozehraných fasád jsou použity i v interiéru a propůjčují vnitřním variabilním prostorům přátelskou a hravou atmosféru. Funkční design interiéru školky – stejný ve všech třech budovách nabídne nové učebny s herními plochami, jídelny, umývárny a zázemí lektorů. Interiér je zbavený všech nadbytečných stěna a dveří, které by omezovaly pohyb dětí. Dispoziční řešení se propisuje i do druhého podlaží a umožňuje snadný a přehledný provoz. Přístup do druhého patra zajistí prosklený bezbariérový výtah a centrální schodiště, které poslouží jako hlediště pro nejrůznější příležitosti. Každá ze tří budov má samostatné schodiště propojující učebny ve druhém poschodí se zahradou. Školka Kollárova poskytne sympatické a bezpečné prostředí pro malé i velké, kde se snoubí rozvoj dětské kreativity a vzdělávání, ruku v ruce se sportovními a pohybovými aktivitami.  

Autorská zpráva

Související články:
Školka v zahradě
Mateřská škola ve Vraném nad Vltavou
Mateřská škola Waltrovka
Modrý slon

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Přeji Vám Krásný den.
    Myšlenka : pro dětské oko dobré, ale bez přetažených střech, bude dřevěný obložení velmi trpět = zbytečné náklady.
    Pěkný den.
    Milan Severa

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*