Lodivadlo v Hradci Králové

Lodivadlo v Hradci Králové

Kavčí plácek, Hradec Králové

(20. 4. 2020) Ateliér meetplace

   
 
 
 
 

Lodivadlo v Hradci Králové

Exteriérovou divadelní scénu jsme navrhli ve tvaru lodi obrácené dnem vzhůru. Konstrukci pro zastřešení má z dřevěných a ocelových prvků s plachtovým pláštěm, využívat se bude pouze v letních měsících. Multifunkční konstrukce letní scény umožní různé dispozice a využití: zastřešené dvouúrovňové jeviště a hlediště v klasickém i centrálním uspořádání, velkou koncertní scénu, menší samostatnou stage i prostor pro závěsnou akrobacii.
Dynamicky tvarovaná dřevěná lepená žebra i ocelové vzpěry tvoří prostorově tuhou konstrukci, která přenáší namáhání větrem i rázové zatížení při akrobatických vystoupeních. Zároveň slouží k vypnutí pláště z celtoviny s vodoodpudivou fungicidní úpravou. Plachty mohou krýt interiér, být vykasány nebo tvořit pouze střechu, zároveň ponechávají konstrukci pohledovou v interiéru i v exteriéru. Zcela atypický systém upínání plachet je umístěn do T průřezu lepených oblouků, čímž je kryta připojovací spára. V hřebeni je vytvořeno podélné odvětrání zajišťující cirkulaci vzduchu a bránící přehřívání. Stavbu charakterizují přiznané detaily spojení nepravidelných dřevěných a ocelových prvků a přesné osazení na nezarovnaný památkově chráněný terén.
Loď tvoří čtyři příčné obloukové rámy s různou geometrií z lepeného dřeva, které jsou propojeny vrcholovým dřevěným trámem a soustavou obloukových a přímých ocelových ztužidel. Tři rámy jsou odkloněny ze svislé roviny o 15°, příď tvoří jeden šikmý dřevěný sloup, záď dva šikmé dřevěné sloupy. V prostoru přídě mezi sloupem a prvním rámem je vloženo patro pro umístění zařízení pro ovládání zvuku. V prostoru zádi je nezávislá konstrukce šatny a zázemí pro herce z ocelových tenkostěnných profilů s půdorysnými rozměry 3,5 x 4 m. Konstrukci je také možno smontovat pouze částečně, a to pouze záďové sloupy a další dva navazující oblouky. Pak je však krajní oblouk nutno vyztužit vzpěrami.
Opláštění je navrženo z plachy, která je rozdělena na díly vložené mezi dřevěné rámy a umožňuje tak buď celou konstrukci uzavřít, nebo ji nechat částečně otevřenou. Konstrukce šatny bude opláštěna dřevěnými deskami.
Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 4. 2020 15:13:53. Re: Lodivadlo v Hradci Králové. ivan bergmann
9. 9. 2020 07:35:11. Re: Re: Lodivadlo v Hradci Králové. Stanislav Hák

 
 
 
 

20. 4. 2020 15:13:53. Re: Lodivadlo v Hradci Králové. ivan bergmann

  dobrý den, protože se staví něco podobného s protislunečními plachtami na Moravě ve Spytihněvi, prosím o Váš kontakt na výrobce plachet děkuji

9. 9. 2020 07:35:11. Re: Re: Lodivadlo v Hradci Králové. Stanislav Hák

  http://www.carlstahl-architektura.cz/membranova-zastreseni-archtex.htm
http://www.archtex.cz/cs/index.html
Dobrý den, nejsme sice autoři této stavby, ale s plachtami máme bohaté zkušenosti.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz