Kvalitní architektura vycházející z původní struktury lázní z 80. let má promyšlený koncept a hlavním cílem investičního záměru je oživit centrum města. „Chceme jasně ukázat, že sledujeme evropské trendy a že kvalitní architektura přinese do našeho města nové hodnoty: život v centru města, společenské funkce jako je koncertní sál, kavárna, knihovna nebo coworking,“ doplňuje náměstek David Dinda. Projekt revitalizace od architektonického studia Vrtiška – Žák má ambice obstát i v evropském měřítku.
Od studie k novému využití
Architekti ve spolupráci s městem Chomutov vypracovali studii, která analyzuje současný stav města, jeho úskalí a potřeby. Na základě toho poté vytvořili vizi, která přichází s oživením centra téměř padesátitisícového města. Záměrem návrhu budoucí podoby objektu bývalých chomutovských lázní je bojovat s roztříštěním koncentrace obyvatel, ke které ve městě dochází. Řešením tohoto problému je přeměna starého a nevyužívaného objektu lázní na multifunkční centrum. Architekti část hmoty odstranili, přesto si ale budova udrží svůj výraz, a to díky tomu, že se znovu opláští průhledným materiálem. „Snažíme se akcentovat celou konstrukci, která se propisuje navenek,“ popisuje architekt Vladimír Žák.
Lázeňský provoz bude pro všechny milovníky wellness zachován. Místo pro odpočinek bude dál doplněno o vzdělávací a kulturní plochy. Plánována je výstavba knihovny s přednáškovým sálem, koncertní sály nebo sály pro taneční školu. Vedle nekomerčních prostor navrhuje architektonické studio do objektu umístit také obchodní jednotky, kancelářské a coworkingové prostory. Hlavním lákadlem návrhu je společenský sál s kapacitou 300 míst na sezení, který bude umístěn do původní bazénové plochy. Zachovány budou také skokanské můstky a většina původních prvků, které budou připomínat původní využití místa.
Urbanismus centra města
Městské lázně, které stojí mezi městským divadlem a dvěma sportovními halami, tvoří ideální pojítko na pomyslné kulturně-sportovní ose. Multifunkční objekt se stane také křižovatkou mezi městským parkem a městem, čímž se zásadně zlepší kvalita této oblasti. Díky podpoře vzdělávacích a zájmových aktivit obyvatel města vznikne místo pro setkávání a propojování všech věkových kategorií. Nové lázně tak zvyšují potenciál městského prostoru a zvyšují atraktivitu severočeského města. Soudobá architektura a její využití při rekonstrukci objektu přinášejí do Chomutova nový, velmi silný impuls. Netradiční zkosená konstrukce ze železobetonu je signifikantní pro tento objekt.
Záznam z prezentace studie revitalizace chomutovských Městských lázní:
tisková zpráva
Mohlo by vás také zajímat:
Rekonstrukce luhačovické kolonády s halou Vincentka
Nový koncertní sál v Ostravě
Obnova Winternitzových mlýnů pro krajskou galerii
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…