Rozhledna na Velké Deštné

Rozhledna na Velké Deštné

Deštné v Orlických horách

(10. 3. 2021) architekti.in

   
 
 
 
 

Rozhledna na Velké Deštné

Návrh rozhledny byl inspirován především klimatickými podmínkami. Jak samotný název hory napovídá, zásadním klimatickým jevem, který se zde hojně vyskytuje, je déšť. Druhým jevem, který neodmyslitelně patří k místním podmínkám, je vítr. Déšť unášený větrem se proto stal hlavním vizuálním a výtvarně-estetickým motivem návrhu. Architektonickým záměrem bylo zhmotnění deště v jeho různých podobách. Proudy deště jsme transformovali do tyčových prvků konstrukce rozhledny. Různé směry dešťových přívalů hnaných větrem se propisují do směrů prvků, které se kříží na stěnách rozhledny.  

 
Vzdušnost, transparentnost, otevřenost či průhlednost stěnových konstrukcí nechává do interiéru věže vstoupit všechny živly a projevy počasí, díky čemuž se ani při výstupu na vyhlídkovou plošinu nepřeruší kontakt s okolní přírodou. Vrcholová plošina je zcela otevřená, bez jakýchkoliv překážek, které by narušily výjimečný panoramatický výhled. Tato otevřenost umožňuje vychutnat si volnost krajiny a v širokých souvislostech vnímat její přirozenou krásu. Návštěvník zde může prožít pocit volnosti a svobody, možná i euforie po výstupu. Při nepříznivých klimatických podmínkách, kdy není možné ocenit výhledy, může být zajímavým cílem již samotná rozhledna. Průhlednost, případně uzavřenost jednotlivých stěn se plynule proměňuje v závislosti na úhlu pozorování a odkazuje tak na proměnlivost místního počasí. Na oba živly, určující podobu rozhledny, odkazují symboly umístěné na samém vrcholu a také v patě rozhledny. Větrný rukáv je vystaven nejsilnějším poryvům větru na vrcholovém stožáru. Lavička ve tvaru dešťové kapky je naopak umístěna v místě nejnižším, kam voda přirozeně dopadá.

Autorská zpráva

Autoři: Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák; spoluautoři Václav Kočí, Jan Martinek, Adam Michna, Andrea Chroustová, Vít Gerhard, Veronika Kavková, Zuzana Šarmanová, Petr Kříž

Související články:
Rozhledna Císařský kámen

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.3001447
16.3606568
Rozhledna na Velké Deštné

Rozhledna na Velké Deštné
Deštné v Orlických horách

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 3. 2021 17:23:14. Re: Rozhledna na Velké Deštné. Lae Nardová

 
 
 
 

12. 3. 2021 17:23:14. Re: Rozhledna na Velké Deštné. Lae Nardová

  Filosofie poetická, striktrta úchvatna, údržba a životnost smrtonosná.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz