V průběhu rekonstrukce se však objevily skryté statické poruchy nosné konstrukce a muselo dojít ke kompletní demolici objektu. K výchozímu obdélnému půdorysu jsme přidali přístavbu v úrovni prvního podlaží, která viditelně odděluje historickou část domu a rozšiřuje hlavní obytný prostor. Dům je doplněn o střešní vikýře, které dostatečně osvětlují horní koupelny a schodiště.
Chalupa je třípodlažní, nabízí tři apartmány se společným vstupem v suterénu, na který navazuje centrální schodiště. První apartmán má v přízemí hlavní obytný prostor s privátním schodištěm do podkroví, kde jsou dvě ložnice a koupelna. Ve druhé polovině přízemí se nachází druhý apartmán, třetí je v podkroví. V suterénu je společné wellness s finskou saunou a technickým zázemím.
Materiálové řešení vychází z tradičního kontextu CHKO Jizerských hor a ze stávajícího domu. Suterén je obložený kamenem a vytváří tak podnož celého domu. Dále jsme použili dřevěná okna, kamenné parapety a přírodní vápennou štukovou omítku. Přístavba je obložena tradičním deštěním a na rozdíl od původní hmoty domu jsou zde použity velké formáty oken. Střecha je z falcovaného plechu.
Autor: SENAA architekti, s.r.o. – Václav Navrátil, Jan Sedláček, Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Zastavěná plocha: 181 m2
Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann
Mohlo by vás také zajímat:
Chalupa v Podkrkonoší
Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy
Chalupa na Vysočině
Chalupa u Blaníku
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,