Hasiči mají výhrady k návrhu stavebního zákona

(ČTK) – Výhrady k návrhu nového stavebního zákona, jehož paragrafové znění koncem listopadu vstoupilo do připomínkového řízení, mají také hasiči. Podle nich nesmí být jejich pozice státního požárního dozoru zásadním způsobem utlumena, neboť požární bezpečnost, ochrana obyvatelstva, integrovaný záchranný systém a krizové řízení jsou pro bezpečnost staveb důležité. ČTK to ve středu 11. prosince řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Vyjádření ministerstva pro místní rozvoj ČTK zjišťuje.

Stávající systém, zdokonalovaný téměř 70 let, v tomto pojetí a s fungujícími kontrolními mechanismy funguje podle hasičů optimálně.

Názorný příklad, jaké by mohly nastat následky, pokud by byla zanedbána stavební prevence z pohledu požární ochrany, je podle mluvčího hasičů páteční událost v Prešově, kde v panelovém domě vybuchl plyn. Hasiči varovali před tím, že by se k požární bezpečnosti staveb, podle návrhu stavebního zákona, nadále již nevyjadřovali hasiči, jako dosud, ale místo nich lidé s nedostatkem praktických i faktických zkušeností.

V Prešově při výbuchu plynu a následném požáru o život přišlo patrně osm lidí. Šéf prešovských hasičů Ján Goliáš hovořil o porušení přepisů. „Povím to natvrdo, s přestavbou celého bytového domu hasiči nesouhlasili. Nesouhlasili jsme se stavebními úpravami z roku 2017. Byly tam porušeny některé předpisy. To mohlo způsobit i pád schodiště, přes které jsme nemohli vnitřek evakuovat,“ uvedl.

V Česku podle Kramáře zatím platí, že u takových staveb vykonávají hasiči státní požární dozor (SPD), pokud se stavební změny, například při rekonstrukci stavby, dotýkají požární bezpečnosti staveb. Součástí požárního dozoru je kontrolní činnost. Nový stavební zákon by ale podle hasičů mohl předpokládat, že již není třeba kontrolních mechanismů včetně požární bezpečnosti staveb. „Pozice SPD by tak mohla být zásadním způsobem utlumena,“ upozornil mluvčí hasičů.

Návrh nového stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb, nyní je v připomínkovém řízení, lhůta končí 23. prosince. Zákon, který má řadu kritiků, by měl podle plánu vlády platit od roku 2021. Podle kritiků ale zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je kromě požární bezpečnosti také například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.


Doplněno 17. 12. 2019:
Dostálová odmítá obavy hasičů, že jejich pozice bude utlumena
(ČTK) – Hasiči budou podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) nadále při vydávání stavebního povolení dotčeným orgánem. Nebudou přecházet pod stavební úřad a vyjadřovat se budou ke složitějším kategoriím staveb. Ministryně to dnes řekla novinářům. Hasiči v minulém týdnu vyjádřili obavy, že jejich pozice by mohla být podle nového stavebního zákona, jehož paragrafové znění koncem listopadu vstoupilo do připomínkového řízení, utlumena. Vadí jim, že dohody, na které se Dostálová odvolává, nejsou plně promítnuty v zákoně. ČTK to 16. prosince řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

„Zaznamenala jsem reakci hasičů, okamžitě jsem napsala dopis, kde prostě dohody, které byly učiněny, budou stoprocentně naplněny,“ řekla Dostálová. Podle ní je dohodnuto, že jsou nastavené čtyři kategorie staveb – nula, jedna, dva a tři a hasiči se mají vyjadřovat k dvojce a trojce. „Nebudou dávat závazné stanovisko, ale vyjádření pro účely stavebního úřadu,“ řekla ministryně. Hasiči to podle ní odsouhlasili.

„Dohodnuté úpravy návrhu stavebního zákona, z textu předloženého do připomínkového řízení, však bohužel explicitně nevyplývají,“ řekl ČTK mluvčí hasičů.

Ministryně dnes na dotaz, že paragrafové znění s dohodou nepočítá, uvedla, že s tím musí počítat a připustila opravy v meziresortním řízení. „Pokud jsme se tam teď někde odchýlili, tak je to chyba a musí se to napravit,“ uvedla.

Návrh nového stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Připomínkové řízení skončí 23. prosince. Zákon by měl podle plánu vlády platit od roku 2021. Podle kritiků ale zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je kromě požární bezpečnosti také například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.


Související články:
Obce: Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok  10.12.2019
Památková inspekce MK kritizuje návrh stavebního zákona  28.11.2019
Nový stavební zákon čeká připomínkové řízení  27.11.2019
Ministerští úředníci kritizují návrh stavebního zákona  25.11.2019
Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.  10.10.2019
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dostálová odmítá obavy hasičů, že jejich pozice bude utlumena (více v článku)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*