Praha má výhrady k návrhu nového stavebního zákona

(ČTK) – Pražský magistrát má výhrady k návrhu nového stavebního zákona, jehož paragrafové znění koncem listopadu vstoupilo do připomínkového řízení. Radní dne 9. prosince 2019 schválili, že město do 23. prosince, kdy končí lhůta, doručí ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) svoje připomínky. Podle radních Petra Hlaváčka (za TOP 09) a Hany Marvanové (za STAN) mezi ně patří například nesouhlas s omezením pravomocí samospráv při územním plánování nebo s některými aspekty rozhodovacího procesu. Kritizovali také podle nich příliš krátkou lhůtu pro připomínkování.

Oba politici uvedli, že je podle nich správné nový stavební zákon vytvořit, ale z pohledu Prahy je současný návrh problematický. „Máme obavy zejména v územním plánování, abychom se nevytrhli z tradice středoevropských zemí, jako je například Německo nebo Rakousko, kde tyto pravomoci jednoznačně patří samosprávě,“ řekl Hlaváček. Dodal, že Praha jedná se zástupci dalších velkých měst, která mají podobné výhrady.

To potvrdil primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který je zároveň čestným předsedou Svazu měst a obcí České republiky. „Docela určitě to nejsou jen obavy Prahy, ty obavy jsou sdílené napříč samosprávami. Bohužel je z toho návrhu cítit vrchnostenský přístup centrálních orgánů k otázkám, které je z mého pohledu lépe řešit na místní úrovni,“ uvedl.

Marvanová uvedla, že problematický je i navrhovaný postup povolování stavby. Konkrétně má jít například o to, že v případě nedodržení lhůty úředníky by systém automaticky vydal rozhodnutí, což podle Marvanové může vést k napadání stavebních povolení u správních soudů.

Zástupci vedení Prahy kritizují také fakt, že k vypracování připomínek k rozsáhlému zákonu dostaly instituce necelý měsíc. „Takto krátké připomínkové řízení podle mě neumožňuje, aby ten zákon byl kvalitní,“ řekla Marvanová. Hlaváček doplnil, že například návrh nového občanského zákoníku bylo možné připomínkovat téměř rok. Možnost poslat připomínky již byla v případě v červnu schváleného věcného návrhu zákona, podle Marvanové však ministerstvo prakticky žádné z došlých připomínek do paragrafového znění nezapracovalo.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy a pod který budou spadat lokální úřady.

Věcný návrh nového stavebního zákona schválila vláda v červnu, platit by měl od roku 2021, což ale není podle některých odborníků reálné.

Související články:
Obce: Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok  10.12.2019
Památková inspekce MK kritizuje návrh stavebního zákona  28.11.2019
Nový stavební zákon čeká připomínkové řízení  27.11.2019
Ministerští úředníci kritizují návrh stavebního zákona  25.11.2019
Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.  10.10.2019
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*