Praha slavnostně zahájila opravu spodní části Václavského náměstí

(ČTK) – Představitelé hlavního města ve středu 15. dubna 2020 poklepáním základního kamene slavnostně zahájili opravu spodní části Václavského náměstí. Dělníci se na náměstí objeví ve čtvrtek, kdy začnou oplocovat staveniště. Samotné rekonstrukční práce pak začnou v pondělí 20. dubna. Rozšířen bude prostor pro pěší na úkor automobilů a přibýt mají například pítka čí zeleň. Rekonstrukce bude stát asi 330 milionů korun a kompletně dokončena bude do prosince 2021, řekl novinářům pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Akce se účastnili i další zástupci města a stavební firmy, která práce provede.

V budoucnu se promění i vzhled horní části náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.

„První práce začnou ve čtvrtek, kdy se udělá ohrazení pracoviště tak, aby bylo vymezené od pohybu veřejnosti. Předpokládáme, že v tomto roce se provede rekonstrukce toho prostoru zhruba do půlky. A v příštím roce se směrem k Vodičkově dokončí celý projekt,“ řekl Tomáš Koranda, předseda představenstva společnosti Hochtief CZ, která práce provede.

Každou polovinu spodní části stavbaři rozdělí na dvě části. Dělníci následně začnou s výměnou povrchů dlažeb. Přibude místo pro pěší a ubude parkovacích míst. „Uprostřed budou jakési rekreační prostory včetně fontány. Náměstí bude převážně pro pěší. Praha získá nazpátek své nejvýznamnější náměstí,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Na náměstí nebudou původně plánované rampy pro podzemní garáže plánované v rámci developerského projektu Savarin firmy Crestyl, proti kterým protestovali obyvatelé a které se nelíbily ani magistrátu. Město se naopak s developerem domluvilo, že v jeho objektu vznikne nový vstup do stanice metra A Můstek.

Obnoveno bude 45 stromů, neboť ty současné jsou ve špatném stavu. Postupně budou nahrazeny novými. K současnému stromořadí v budoucnu přibudou ještě další. Na náměstí budou pouze lípy malolisté.

Poklepání kamene přitom přerušila policie, a to kvůli nedovolenému shromažďování v rámci opatření proti koronaviru. Politici i novináři se následně museli na výzvu policie rozestoupit a stát dále od sebe. Žádný další incident policie na místě neřešila.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Přibude i zde stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.


Souvisejcí články:
Praha chce začít s rekonstrukcí Václavského náměstí  2.4.2020
Praha uzavře s developerem dohodu o opravě Václavského náměstí  12.3.2020
Změna územního plánu pro tramvaje k hlavnímu nádraží  4.3.2020
Na Václavském náměstí bude podzemní nádrž a obnoveno stromořadí  12.2.2020
Tramvajové tratě a Václavské náměstí  22.10.2019
Thomas Heatherwick: Savarin  23.9.2019
Soud zrušil rozhodnutí ohledně revitalizace Václavského náměstí  4.5.2018
Praha získala stavební povolení na opravu Václavského náměstí  31.1.2018
Protest proti záměru vybudovat na Václavském náměstí rampy pro vjezd do podzemních garáží 22.6.2017
Proti úpravám Václavského náměstí se odvolal vlastník kabelů  5.1.2017
Úpravy spodní části Václavského náměstí začnou v roce 2018  11.10.2016
Crestyl začal s demolicemi pro komplex Savarin v centru Prahy  6.4.2016

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zákadní kámen už podle názvu patří do základů stavby. Ale jaké základy má oprava? Šaškárna.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*