Dostálová: Nejvyšší stavební úřad nebude podřízený ministerstvu

Dostálová: Nejvyšší stavební úřad nebude podřízený ministerstvu

(20. 9. 2019) Státní stavební správa bude dvoustupňová, to znamená, že pod Nejvyšším stavebním úřadem budou krajské stavební úřady, které budou mít v jednotlivých obcích svoje pobočky

 
 
 
 

Dostálová: Nejvyšší stavební úřad nebude podřízený ministerstvu

(ČTK), Stavbaweb - Nejvyšší stavební úřad, s jehož vytvořením počítá nový stavební zákon, nebude podřízen ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), jak vláda původně plánovala. Státní stavební správa bude dvoustupňová, to znamená, že pod Nejvyšším stavebním úřadem budou krajské stavební úřady, které budou mít v jednotlivých obcích svoje pobočky. Na konferenci Technologické fórum při zahájení stavebního veletrhu For Arch to 17. září 2019 řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Věcný záměr nového stavebního zákona, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, schválila vláda v červnu.

"Původně jsme měli představu, že Nejvyšší stavební úřad bude fungovat podobně jako finanční správa, která je podřízená ministerstvu financí. Ale Nejvyšší správní soud mě upozornil, že v tom případě by státní zakázky byly v systémové podjatosti. Proto to bude ústřední orgán státní správy, který nebude podřízen žádnému ministerstvu," uvedla Dostálová.

V Česku je dnes 730 stavebních úřadů. Podle Dostálové je problémem to, že nemají zastupitelnost. To se má s novým zákonem změnit. "Máme asi čtvrtinu jednohlavých stavebních úřadů. A v současnosti neexistuje možnost, že by zaměstnance, který třeba onemocní, zastoupil někdo z vedlejšího stavebního úřadu," doplnila ministryně.

Obavy obcí, že by přišly o své stavební úřady, jsou podle ní neoprávněné. "Mnoho starostů už připravuje nájemní smlouvy pro stát, aby ti úředníci mohli zůstat ve stávajících kancelářích. Rozdíl bude jenom v tom, že budou placeni státem. Ale určitě chceme, aby úředníci byli co nejblíže občanům," sdělila Dostálová.

Jak dále uvedla, u dvoustupňové státní stavební správy bude platit takzvaný apelační princip. To znamená, že když se nerozhodne na pobočce stavebního úřadu v obcích a záležitost se přesune ke krajskému stavebnímu úřadu, ten už mu ji nebude vracet. "Může to rozhodnutí změnit a vydat. Chceme se dostat z toho současného kolečka, kdy se všechno vrací a přezkoumává," podotkla Dostálová.

Dalším bodem, který vyvolává určité vášně, je podle ní integrace dotčených orgánů, jako jsou například památkáři nebo hasiči. "Máme 48 dotčených orgánů, při stavebním řízení musíme sehnat 48 razítek. Ke každému stanovisku je možnost odvolání a přezkumu. Když si to znásobíte lhůtami, tak se dostáváme do obrovských časových prodlev. Budeme se snažit o maximální integraci pod stavební úřady. Aby se všichni zúčastnění vyjadřovali k jedné projektové dokumentaci, která bude v digitalizované podobě. A dohodli se, protože právě požadavky památkářů a hasičů jdou často proti sobě," dodala ministryně.

Nový stavební zákon má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Podle MMR, které zákon předkládá, by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok. Podle kritiků ale zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.

Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.

Harmonogram počítá s tím, že paragrafové změní by mělo být vypracováno do konce října letošního roku. Po vypořádání připomínek v meziresortním řízení a projednání návrhu zákona legislativní radou by měla vláda návrh zákona schválit do konce června 2020. Po projednání oběma komorami Parlamentu by ho měl v listopadu 2020 schválit prezident. Platný by měl být od roku 2021. Podle některých odborníků ale není takový plán reálný.

Nový stavební zákon

Související články:
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů  2.5.2019
Nový stavební zákon, elektronizace a Metropolitní plán:  16.4.2019
Zemanův expertní tým podpořil zkrácení stavebního řízení  9.4.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později  5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3.2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
Vláda je proti zřízení jednoho stavebního úřadu pro celou Prahu  19.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Fikce souhlasu by mohla být v září, nový stavební zákon za dva roky  14.2.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Novela zákona má Praze umožnit vznik jednoho stavebního úřadu  7.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  12.12.2019
MMR: Nový stavební zákon by měl být účinný na jaře 2023  9.10.2018
Česká komora architektů představuje teze k novému stavebnímu zákonu  12.9.2017
Česká komora architektů představuje teze k novému stavebnímu zákonu  18.1.2017
Více...


Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 9. 2019 14:51:09. Re: Dostálová: Nejvyšší stavební úřad nebude podřízený ministers... Jiří Kalvach

  Další stupeň řízení, tedy Krajské stavební úřady, budou mít jaký status, budou sídlit kde, co bude jejich náplní? Už dnes na těchto úřadech sídlí desítky osob, které by mohly pracovat přímo na povolování nebo umísťování staveb na stavebních úřadech 1. stupně a neprovádět řešení sporů a stížností, které jsou většinou irelevantní a berou užitečný čas. Vím z vlastní zkušenosti, že to je zoufalé počínání, kdy jde často o málo, ale opisují se obligátní fráze a odstavce i o ničem, které znehodnocují a zamlžují merito problémů. To chcete zachovat? Jsme stát přecpaný byrokracií a tímto bude zase posílena. Viděl bych to úplně jinak.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz