Dostálová: Stavební zákon by se měl do září dostat do Sněmovny

Dostálová: Stavební zákon by se měl do září dostat do Sněmovny

(8. 1. 2020) Ministerstvo pro místní rozvoj bude nyní vypořádávat všechny připomínky, které k zákonu obdrželo

 
 
 
 

Dostálová: Stavební zákon by se měl do září dostat do Sněmovny

(ČTK) - Návrh nového stavebního zákona by se měl do letošního září dostat do Sněmovny. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude nyní vypořádávat všechny připomínky, které k zákonu obdrželo. V případě velkých změn je ministryně Klára Dostálová (za ANO) připravena zopakovat meziresortní připomínkové řízení. Připustila to dnes v rozhovoru s Českou televizí.

MMR ukončilo přijímání připomínek ke kontroverzní normě 23. prosince, sešla se řada kritických připomínek. Proti návrhu se postavily zejména organizace hájící zájmy měst a obcí, setkal se také s kritikou hasičů, památkářů či ochránců životního prostředí. MMR v pondělí získalo souhlas premiéra Andreje Babiše (ANO), že může připomínky vypořádávat až do konce března, tedy o dva měsíce déle.

"Na rovinu říkám, pokud by se ten zákon natolik změnil, že bych měla opakovat i meziresort, tak to klidně udělám, protože máme tam dvouměsíční prázdniny. Skutečně si myslím, že ten prostor ještě je," řekla ministryně.

Účinnost zákona podle ní musí být i s digitalizací nejdříve od roku 2023. Platnost zákona je plánována na rok 2021. Snahou vlády je podle ní ukázat, že v jednom volebním období lze schválit reformní zákon. "Zatím harmonogram stíháme," poznamenala.

Náměstek ministerstva kultury Vlastislav Ouroda v pondělí vyjádřil obavy, že nový stavební zákon může oslabit i pozici památek v UNESCO. Dostálová dne 7. ledna 2020 zmínila, že v pondělí hovořila s ministrem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a "plácli si", že dohoda mezi ministerstvy bude bezpodmínečně dodržena. "Pokud je tam nějaké slovíčko, které chce ministerstvo kultury změnit, tak ho samozřejmě změníme. Dohoda, co byla s ministerstvem kultury učiněna, bude beze zbytku naplněna," zdůraznila. Stejnou dohodu má MMR podle Dostálové s hasiči. Hasiči podle ní vytvořili kategorie staveb a u významných staveb v kategorii tři a čtyři zůstane požární dozor zachován.

Vláda v pondělí také odložila projednávání analýzy ministerstva vnitra, která nedoporučila převést při plánované změně stavebního práva úředníky z obcí na stát. Analýza zmiňuje vysoké náklady spojené s přesunem až 13.500 úředníků a spisů. Jednorázové náklady vyčíslila na 2,2 miliardy v minimální variantě. V maximální verzi by se vyšplhaly na 32 miliard korun, počítá totiž s výstavbou budov za 29 miliard korun. Podle Dostálové je ale "holý nesmysl", že by stát stavěl pro všechny úředníky nové úřady. "Nebudeme stavět nové úřady. Už dneska stát platí u obcí pronájem kanceláří, stát za výkon té služby platí čtyři miliardy ročně a jenom nájem z toho dnes dělá 360 milionů korun," poznamenala. Skutečné náklady podle ní jsou pro ministerstvo vnitra 2,7 miliardy a pro MMR 2,2 miliardy korun.

Podle nového stavebního zákona by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v ČR 730 stavebních úřadů. Nový systém podle Dostálové přinese odbourání velkého počtu razítek a jasné a vymahatelné lhůty.

Související články:
Připomínky k stavebnímu zákonu může MMR řešit do konce března  7.1.2020
Stavební zákon může oslabit i pozici památek v UNESC0, míní MK  7.1.2020
Spolky vyzvaly Dostálovou ke stažení návrhu stavebního zákona  7.1.2019
Návrh stavebního zákona by měl být stažen, říká rada pro památky
  20.12.2019
Brno a další města mají připomínky k novele stavebního zákona  19.12.2019
Hasiči mají výhrady k návrhu stavebního zákona  12.12.2019
Obce: Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok  10.12.2019
Památková inspekce MK kritizuje návrh stavebního zákona  28.11.2019
Nový stavební zákon čeká připomínkové řízení  27.11.2019
Ministerští úředníci kritizují návrh stavebního zákona  25.11.2019
Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.  10.10.2019
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

8. 1. 2020 18:02:49. Re: Dostálová: Stavební zákon by se měl do září dostat do Sněmov... Jitka

  Pochybuji, že "změnit nějaké to slovíčko" vyřeší systémové problémy.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz