Mateřská škola v Českém Brodě

Mateřská škola v Českém Brodě

(5. 3. 2021) MS architekti

   
 
 
 
 

Mateřská škola v Českém Brodě

MS architekti navrhli uhlíkově neutrální trojici vzájemně propojených „domů“ nové školky Kollárova vyrůstající z pohádkové zahrady pro předškoláky v Českém Brodě. Návrh zvítězil v architektonické soutěži a v těchto dnech architekti dokončují dokumentaci pro stavební povolení a krok po kroku posouvají školku blíže k úspěšné realizaci.

Pomyslným těžištěm školky Kollárova je prosklená aula se zelenou střechou propojující trojici budov. Aula nabídne sympatické místo k setkávání dětí a rodičů, velkorysý prostor pro workshopy, výstavy, koncerty a představení. Aula se otevírá do rozsáhlé zahrady navržené kolem procházkového prstence, který propojuje nejrůznější edukativní a zábavní hřiště. Zahrada školky lemovaná zeleným rámem nových stromů nabídne vodní mlhoviště, umělý svah se skluzavkou, venkovní učebny, dílny pro malé kutily a komunitní zahrádky, kde se dětí naučí pěstovat a sklízet plodiny. Chybět nebudou ani houpačky a pískoviště.

Fasády jsou navrženy z dřevěných provětrávaných lamel s akcentem barevného ostění a rozehranou kompozicí oken. Terasy jednotlivých tříd spojují interiér s exteriérem a vytvářejí průhledy napříč budovami pro větší přehled o pohybu dětí.

Barvy rozehraných fasád jsou použity i v interiéru a propůjčují vnitřním variabilním prostorům přátelskou a hravou atmosféru. Funkční design interiéru školky – stejný ve všech třech budovách nabídne nové učebny s herními plochami, jídelny, umývárny a zázemí lektorů. Interiér je zbavený všech nadbytečných stěna a dveří, které by omezovaly pohyb dětí. Dispoziční řešení se propisuje i do druhého podlaží a umožňuje snadný a přehledný provoz. Přístup do druhého patra zajistí prosklený bezbariérový výtah a centrální schodiště, které poslouží jako hlediště pro nejrůznější příležitosti. Každá ze tří budov má samostatné schodiště propojující učebny ve druhém poschodí se zahradou. Školka Kollárova poskytne sympatické a bezpečné prostředí pro malé i velké, kde se snoubí rozvoj dětské kreativity a vzdělávání, ruku v ruce se sportovními a pohybovými aktivitami.  

Autorská zpráva

Související články:
Školka v zahradě
Mateřská škola ve Vraném nad Vltavou
Mateřská škola Waltrovka
Modrý slon

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:15:48. Re: Mateřská škola v Českém Brodě. Milan Severa

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:15:48. Re: Mateřská škola v Českém Brodě. Milan Severa

  Přeji Vám Krásný den.
Myšlenka : pro dětské oko dobré, ale bez přetažených střech, bude dřevěný obložení velmi trpět = zbytečné náklady.
Pěkný den.
Milan Severa

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz