Mateřská škola v Českém Brodě

Mateřská škola v Českém Brodě

(5. 3. 2021) MS architekti

   
 
 
 
 

Mateřská škola v Českém Brodě

MS architekti navrhli uhlíkově neutrální trojici vzájemně propojených „domů“ nové školky Kollárova vyrůstající z pohádkové zahrady pro předškoláky v Českém Brodě. Návrh zvítězil v architektonické soutěži a v těchto dnech architekti dokončují dokumentaci pro stavební povolení a krok po kroku posouvají školku blíže k úspěšné realizaci.

Pomyslným těžištěm školky Kollárova je prosklená aula se zelenou střechou propojující trojici budov. Aula nabídne sympatické místo k setkávání dětí a rodičů, velkorysý prostor pro workshopy, výstavy, koncerty a představení. Aula se otevírá do rozsáhlé zahrady navržené kolem procházkového prstence, který propojuje nejrůznější edukativní a zábavní hřiště. Zahrada školky lemovaná zeleným rámem nových stromů nabídne vodní mlhoviště, umělý svah se skluzavkou, venkovní učebny, dílny pro malé kutily a komunitní zahrádky, kde se dětí naučí pěstovat a sklízet plodiny. Chybět nebudou ani houpačky a pískoviště.

Fasády jsou navrženy z dřevěných provětrávaných lamel s akcentem barevného ostění a rozehranou kompozicí oken. Terasy jednotlivých tříd spojují interiér s exteriérem a vytvářejí průhledy napříč budovami pro větší přehled o pohybu dětí.

Barvy rozehraných fasád jsou použity i v interiéru a propůjčují vnitřním variabilním prostorům přátelskou a hravou atmosféru. Funkční design interiéru školky – stejný ve všech třech budovách nabídne nové učebny s herními plochami, jídelny, umývárny a zázemí lektorů. Interiér je zbavený všech nadbytečných stěna a dveří, které by omezovaly pohyb dětí. Dispoziční řešení se propisuje i do druhého podlaží a umožňuje snadný a přehledný provoz. Přístup do druhého patra zajistí prosklený bezbariérový výtah a centrální schodiště, které poslouží jako hlediště pro nejrůznější příležitosti. Každá ze tří budov má samostatné schodiště propojující učebny ve druhém poschodí se zahradou. Školka Kollárova poskytne sympatické a bezpečné prostředí pro malé i velké, kde se snoubí rozvoj dětské kreativity a vzdělávání, ruku v ruce se sportovními a pohybovými aktivitami.  

Autorská zpráva

Související články:
Školka v zahradě
Mateřská škola ve Vraném nad Vltavou
Mateřská škola Waltrovka
Modrý slon

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:15:48. Re: Mateřská škola v Českém Brodě. Milan Severa

 
 
 
 

5. 3. 2021 19:15:48. Re: Mateřská škola v Českém Brodě. Milan Severa

  Přeji Vám Krásný den.
Myšlenka : pro dětské oko dobré, ale bez přetažených střech, bude dřevěný obložení velmi trpět = zbytečné náklady.
Pěkný den.
Milan Severa

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz