Připomínky k stavebnímu zákonu může MMR řešit do konce března

(ČTK) – Ministerstvo pro místní rozvoj bude připomínky ke kontroverznímu návrhu nového stavebního zákona vypořádávat až do konce března, tedy o dva měsíce déle. Dnes k tomu získalo souhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). Informovala o tom ministryně odpovědná za přípravu normy Klára Dostálová (za ANO). Vláda dnes také odložila projednávání analýzy ministerstva vnitra, která nedoporučila převést při plánované změně stavebního práva úředníky z obcí na stát. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) napsal ČTK, že o věci budou resorty ještě jednat.

Proti návrhu zákona ministerstva pro místní rozvoj včetně takzvané institucionální změny se postavily organizace hájící zájmy měst a obcí. Návrh je podle nich tak špatný, že je třeba ho stáhnout a předložit návrh zcela nový. Ministryni k tomu vyzvaly. Nový zákon byl podle Dostálové připraven v souladu se schváleným věcným záměrem a není důvod ho stahovat. „Návrh paragrafového znění není žádné dogma, jsme připraveni jednat. Nepišme si tedy výzvy, ale prosím komunikujme napřímo a ty problematické pasáže společně řešme,“ uvedla v tiskovém prohlášení.

Nový systém podle Dostálové přinese odbourání velkého počtu razítek a jasné a vymahatelné lhůty. Institucionální změny podle ministryně vyřeší i problémy se zastupitelností či sdílení úředníků.

O potřebě urychlení stavebního řízení mluvil prezident Miloš Zeman v projevu na konci loňského roku, prioritou je změna i pro premiéra Babiše. Ministerstvo pro místní rozvoj ukončilo přijímání připomínek ke kontroverzní normě 23. prosince. Nyní připomínky zpracovává.

Analýza ministerstva vnitra, kterou má ČTK k dispozici, zmiňuje vysoké náklady spojené s přesunem až 13.500 úředníků a spisů. Vyčíslila je od dvou do 32 miliard. Podle ministryně pro místní rozvoj Dostálové analýza zahrnuje i nereálné krajnosti. Vnitro jednorázové náklady vyčíslilo na 2,2 miliardy v minimální variantě. V maximální verzi by se vyšplhaly na 32 miliard korun, počítá totiž s výstavbou budov za 29 miliard korun. Každoroční náklady se podle studie zvednou o 2,3 až 2,7 miliardy korun. Podle Dostálové je maximální částka nereálná.

Podle nového stavebního zákona by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v ČR 730 stavebních úřadů. Případný pokles stavebních řízení na polovinu během přeměny stavebních úřadů může pro ekonomiku znamenat podle analýzy vnitra ztrátu až 204 miliard korun, tedy 3,5 procenta HDP.

Dokument varuje, že paralýza úřadů způsobená problémy s přesunem zaměstnanců a materiálu může trvat rok až rok a půl. Pokles produkce podle autorů nebude okamžitý, lze na něj pohlížet jako na ušlý zisk. Při propočtech vycházeli z předpokladu, že milion investovaný ve stavebnictví má potenciál zvýšit produkci ČR až o 3,09 milionu korun. Na riziko, že by mohl nový stavební zákon spojený s přesunem agendy zastavit povolování staveb na rok až dva, upozorňují představitelé spolků měst a obcí.

Související články:
Stavební zákon může oslabit i pozici památek v UNESC0, míní MK  7.1.2020
Spolky vyzvaly Dostálovou ke stažení návrhu stavebního zákona  7.1.2019
Návrh stavebního zákona by měl být stažen, říká rada pro památky
  20.12.2019
Brno a další města mají připomínky k novele stavebního zákona  19.12.2019
Hasiči mají výhrady k návrhu stavebního zákona  12.12.2019
Obce: Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok  10.12.2019
Památková inspekce MK kritizuje návrh stavebního zákona  28.11.2019
Nový stavební zákon čeká připomínkové řízení  27.11.2019
Ministerští úředníci kritizují návrh stavebního zákona  25.11.2019
Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.  10.10.2019
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019 
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*