Hamáček odhaduje, že stavební zákon bude třeba přepracovat

Hamáček odhaduje, že stavební zákon bude třeba přepracovat

(14. 1. 2020) K návrhu, který by podle MMR měl urychlit a zjednodušit povolování staveb, se sešla řada připomínek

 
 
 
 

Hamáček odhaduje, že stavební zákon bude třeba přepracovat

(ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) mělo pokusit vypořádat všechny připomínky, které se sešly k jeho návrhu nového stavebního zákona. Hamáček to 13. ledna 2020 řekl novinářům. Šéf koaliční sociální demokracie je však skeptický k tomu, že se může podařit všechny rozpory odstranit. Spíš očekává, že bude nutné předpis přepracovat.

K návrhu, který by podle MMR měl urychlit a zjednodušit povolování staveb, se sešla řada připomínek. Kvůli předpisu se dnes na úřadu vlády sešli premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Svaz předtím normu označil za natolik špatnou, že je třeba vypracovat zcela nový návrh.

Vláda před týdnem odložila projednávání analýzy Hamáčkova ministerstva vnitra, která nedoporučila převést při plánované změně stavebního práva úředníky z obcí na stát. Hamáček dnes novinářům řekl, že ČSSD podporuje cíl předpisu, tedy zkrácení a zjednodušení stavebního řízení. "Jak to ministerstvo navrhlo, myslíme si, že to není úplně šťastné. Jsme připraveni o tom jednat za předpokladu, že to vůbec bude opravitelné," uvedl.

Stavební zákon by měl být jedním z témat úterní koaliční rady. "V této fázi se musí MMR pokusit vypořádat všechny připomínky. Pokud se to podaří, může jít ten zákon dál. To je myslím velmi ambiciózní. Spíš se to nepodaří a budeme muset hledat cestu, jak zákon přepracovat," uvedl. Není si jist, zda bude stačit toto volební období. "Časový harmonogram už je hodně napjatý," dodal.

Na úřadu vlády dopoledne jednal o předpisu Babiš s Dostálovou a Luklem, později se k nim připojili Hamáček a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zaorálek novinářům při příchodu na úřad vlády řekl, že od Dostálové minulý týden získal příslib, že připomínky jeho resortu se promítnou do závěrečného návrhu.

Památkáři kritizují především zavedení fikce souhlasu ve stavebním řízení. To znamená, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena. Podle zástupců resortu by zákon v nynější podobě znamenal konec účinné ochrany památek. "Podstatou je, že stanoviska památkového úřadu budou závazná v tom ochranném pásmu, to v paragrafech bohužel (nyní) není zohledněno," uvedl Zaorálek.

Podle představ ministerstva by měl být zákon účinný od poloviny roku 2023. Kabinet minulý týden odložil aktuální lhůtu pro vypořádání připomínek o dva měsíce na konec března.

Související články:
Nejvyšší soudy kritizují stavební zákon  14.1.2020
Dostálová: Stavební zákon bude účinný od poloviny roku 2023  13.1.2020
Dostálová: Stavební zákon by se měl do září dostat do Sněmovny  8.1.2020
Připomínky k stavebnímu zákonu může MMR řešit do konce března  7.1.2020
Stavební zákon může oslabit i pozici památek v UNESC0, míní MK  7.1.2020
Spolky vyzvaly Dostálovou ke stažení návrhu stavebního zákona  7.1.2019
Návrh stavebního zákona by měl být stažen, říká rada pro památky
  20.12.2019
Brno a další města mají připomínky k novele stavebního zákona  19.12.2019
Hasiči mají výhrady k návrhu stavebního zákona  12.12.2019
Obce: Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok  10.12.2019
Památková inspekce MK kritizuje návrh stavebního zákona  28.11.2019
Nový stavební zákon čeká připomínkové řízení  27.11.2019
Ministerští úředníci kritizují návrh stavebního zákona  25.11.2019
Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.  10.10.2019
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019 

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

14. 1. 2020 22:25:03. Re: Hamáček odhaduje, že stavební zákon bude třeba přepracovat. Jiří Kalvach

  Jistě mne nikdo nepodezírá, že bych nadbíhal ČSSD natož Janu Hamáčkovi. Politik podle mne musí vystupovat a hovořit o dost jinak, než on. Ale v tomto případně s ním souhlasím, že zákon musí být celý stažen a v nově ustavených výborech (7) opraven tak, aby všechny připomínky ztratily svoji sílu nebo zmizely. To se ovšem musí úplně jinak zapojit opravdoví odborníci na svých místech, z obou stavebních Komor.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz