Dostálová: Ke stavebnímu zákonu přišlo 4500 zásadních připomínek

(ČTK) – K návrhu stavebního zákona přišlo asi 4500 zásadních připomínek. Spousta z nich se ale překrývá, reálně to tedy bude mnohem méně. V rozhovoru s ČTK to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Nejzásadnější byly podle ní připomínky k míře samostatnosti obecních stavebních úřadů a nezávislosti obcí při sestavování územních plánů. Vláda si od zákona slibuje výrazné zkrácení a zjednodušení povolování staveb. Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí.

„Definitivní číslo s počtem připomínek teprve oznámíme, protože je tam mnoho duplicit. Mezi připomínková místa patří třeba jednotlivé kraje. A ty často využily funkci kopírování a vkládání. Takže máme kolikrát 14 stejných připomínek na jedno téma. Největší objem byl k institucionálnímu modelu, což jsme věděli. A také k územnímu plánování,“ řekla Dostálová.

Za velmi důležitou označila pondělní dohodu se Svazem měst a obcí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle ní upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí nebudou převedeni do nového státního modelu s Nejvyšším stavebním úřadem. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, nyní to bude asi 7000.

„Připravili jsme několik kompromisních variant. Ta výsledná nebyla jediná, kterou jsme probírali. Věděli jsme, že každý musíme nějak ustoupit. A myslím, že nakonec vzniknul rozumný a vyvážený kompromis. Abychom nevzdalovali službu od občana, ale zároveň jsme zachovali mechanismy pro případ, že úřady nekonají tak, jak mají,“ uvedla dále Dostálová. Zákon by měl podle dohody zachovat stavební úřady na úrovni obcí. Dále by ale rozhodovaly státem řízené krajské úřady a centrála. Rovnou na úrovni státu by se měly řešit liniové a velké veřejně prospěšné stavby.

„Pokud jde o samostatnost měst obcí při sestavování územních plánů, musíme ohlídat, aby se tam na jednu stranu promítly jejich zájmy. Ale na druhé straně musí být ochrana veřejných zájmů. Chápu, že obcím nemůže nikdo nařizovat, co kde bude. Města mají určitě zdroje a personální obsazení, aby si mohly pořídit územní plány. Ale malé obce na to mít nebudou,“
doplnila ministryně. Kvůli územnímu plánování MMR jedná s velkými městy. Tento týden jsou na programu Brno, Ostrava a Zlín.

Jak Dostálová dále uvedla, v připomínkovém řízení je ochotná dělat kompromisy. „Ovšem musíme všichni sledovat společný cíl. A to je zrychlit, zjednodušit a dodržet lhůty. To jsou pro mě zásadní momenty, které u stavebního řízení musím ohlídat. Když máme společný cíl, tak pojďme hledat cestu. A my jsme připraveni k jakémukoliv dialogu.“

Dostálová se při přípravě zákona setkala s názory, že místo nové normy by stačilo stavebnictví digitalizovat. To však důrazně odmítá. „Digitalizace nám určitě pomůže, ale do nově nastaveného systému. Žebříček Světové banky je založený na lhůtách načtených ze zákona. A aktuálně je v Česku k získání potřebných razítek potřeba 246 dní. To je třeba výrazně zkrátit,“ sdělila ministryně. Světová banka vychází z legislativních dat pro povolování skladových prostor. V nejrychlejším Singapuru je k získání povolení potřeba 35 dní. V Evropě je nejrychlejší Dánsko se 64 dny.

Dostálová plánuje také jednání se soudci. Například Nejvyšší správní soud minulý týden uvedl, že zákon by měl být stažen z projednávání. „Já těm jejich připomínkám rozumím. Spousta věcí je potřeba technicky upravit. Ale není tam nic, co by se nedalo odstranit. Ke každému zákonu jsou připomínky, od toho tady to připomínkové řízení máme. Ovšem kdyby se měl po každé připomínce stahovat zákon, tak to můžeme dělat do nekonečna,“ dodala ministryně.

Související články:
Dostálová: Účinnost stavebního zákona bude nabíhat postupně  16.1.2020
Návrh stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný  15.1.2020
Malé stavební úřady zůstanou u obcí, dohodli se Dostálová a Lukl  14.1.2020
Hamáček odhaduje, že stavební zákon bude třeba přepracovat  14.1.2020
Nejvyšší soudy kritizují stavební zákon  14.1.2020
Dostálová: Stavební zákon bude účinný od poloviny roku 2023  13.1.2020
Dostálová: Stavební zákon by se měl do září dostat do Sněmovny  8.1.2020
Připomínky k stavebnímu zákonu může MMR řešit do konce března  7.1.2020
Stavební zákon může oslabit i pozici památek v UNESC0, míní MK  7.1.2020
Spolky vyzvaly Dostálovou ke stažení návrhu stavebního zákona  7.1.2019
Návrh stavebního zákona by měl být stažen, říká rada pro památky
  20.12.2019
Brno a další města mají připomínky k novele stavebního zákona  19.12.2019
Hasiči mají výhrady k návrhu stavebního zákona  12.12.2019
Obce: Nový stavební zákon by mohl ohrozit povolování staveb na rok  10.12.2019
Památková inspekce MK kritizuje návrh stavebního zákona  28.11.2019
Nový stavební zákon čeká připomínkové řízení  27.11.2019
Ministerští úředníci kritizují návrh stavebního zákona  25.11.2019
Babiš: Paragrafové znění nového stavebního zákona bude 15. 11.  10.10.2019
Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona  26.6.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později 5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3. 2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019
Návrh stavebního zákona podle expertů ohrožuje kulturní dědictví  12.2.2019
Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR  13.12.2019 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Kačeří příběhy !

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Podle paní ministryně je žebříček Světové banky založený na lhůtách načtených ze zákona a aktuálně je prý k získání potřebných razítek potřeba 246 dní. Jenže spoustu z nich je možné získávat souběžně. Spíš by to chtělo zjistit, která razítka dotčených orgánů jsou podmíněna stanovisky někoho dalšího, který se neřídí lhůtami podle správního řádu. V tom je totiž jádro pudla.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*